EcoDomy – nízkoenergetické a pasivní zděné domy
04.11.2015
Nízkoenergetické bydlení je u dnešních novostaveb považováno již téměř za standard, protože nikdo nechce platit za vytápění více než je nutné. Stále více domů se také staví jako pasivní, a platí to i u zděných domů, přestože se dříve stavěly převážně pasivní dřevostavby. Díky nových technologiím si může investor vybrat mezi různými materiály, aniž by narostly tepelné ztráty domu.
Pasivní nebo nízkoenergetický dům?
Základní rozdíl mezi pasivním a nízkoenergetickým domem je v tepelných ztrátách. Zatímco u nízkoenergetických domů je přípustná tepelná ztráta do 50 kWh na m2 za rok, u pasivních domů je jen 15 kWh na m2 za rok. Snížení tepelných ztrát na minimum lze docílit pouze použitím kvalitních tepelně-izolačních materiálů a velmi těsné konstrukce domu. Díky novým technologiím a kvalitním tepelně izolačním vlastnostem používaných materiálů je možné pasivního standardu dosáhnout i u zděných staveb firmy EcoDomy. Název pasivní dům vychází z principu využívání pasivních tepelných zisků v budově. Jsou to vnější zisky ze slunečního záření procházejícího okny (domy jsou tedy projektovány s prosklenými plochami orientovanými na jih) a zisky vnitřní (teplo vyzařované lidmi a domácími spotřebiči). Díky velmi kvalitní izolaci a dalším prvkům tyto zisky zůstávají v domě, neunikají ven a po většinu roku postačují k zajištění příjemné teploty v místnostech.
Pokud bychom chtěli pasivní dům charakterizovat v číslech, tak:
- měrná roční potřeba tepla na vytápění je maximálně 15 kWh na m2 za rok,
- neprůvzdušnost obálky budovy n50 ověřená tlakovou zkouškou nesmí překročit hodnotu 0,6-1/hod, což znamená, že při přetlaku nebo podtlaku 50 Pa se nesmí za hodinu vyměnit netěsnostmi v obálce více než 60 % vnitřního objemu vzduchu,
- celková potřeba primární energie spojená s provozem budovy včetně domácích spotřebičů je nižší než 120 kWh na m2 za rok (primární energie vyjadřuje množství energie spotřebované při výrobě určitého zdroje i se ztrátami při distribuci).
V praxi to znamená, že pasivní dům je potřeba kromě velmi těsné konstrukce a nadstandardního zateplení osadit izolačními trojskly a technologií řízeného větrání s rekuperací tepla. U nízkoenergetických staveb je postačující kvalitně řešené vytápění a ohřev teplé užitkové vody, například s použitím solárního systému, tepelného čerpadla, krbu s výměníkem tepla apod.
Větrání versus řízené větrání
Abychom se v domě cítili dobře a byli zdraví, potřebujeme pravidelný přísun čerstvého vzduchu. Jednou z možností je klasické větrání otevřeným oknem, ideálně každé dvě hodiny na 3 až 5 minut. Při tom samozřejmě dochází k úniku teplého vzduchu ven a proudění studeného dovnitř. V zimě se teplota po vyvětrání sníží o několik stupňů a místnost je potřeba znovu vytopit. Druhou možností, kterou využívají pasivní domy, je automatizovaný systém větrání. Díky rozvodům vzduchu je z domu odčerpáván odpadní (ale teplý) vzduch a přiváděn čerstvý (ale studený). V rekuperačním výměníku odevzdává odváděný ohřátý vzduch své teplo vzduchu přiváděnému, a to s účinností až 90 %. Čerstvý vzduch se ohřívá na téměř pokojovou teplotu. Čerstvý a odpadní vzduch proudí proti sobě v sousedních kanálcích a pohání je pouze dva ventilátory. Vzduch se nesmíchá a kvalita nasávaného vzduchu není ovlivněna. Díky tomuto systému je v domě zajištěn neustálý přísun čerstvého vzduchu s minimální tepelnými ztrátami a bez hluku, prachu, pylu a dalších nečistot z ulice.
Shrňme si tedy hlavní přednosti pasivních domů:
- velmi nízké náklady na vytápění a ohřev vody,
- neustálý přísun čerstvého vzduchu díky řízenému větrání,
- zdravé bydlení bez prachu, pylů a dalších škodlivin,
- ekologické bydlení s minimálními dopady na životní prostředí.
Firma EcoDomy se specializuje na výstavbu zděných nízkoenergetických a pasivních domů stavěných ze systému YTONG nebo z keramických bloků Porotherm a Keratherm. Projekty domů jsou vytvářeny individuálně na přání investora, s přihlédnutím ke konkrétnímu pozemku a okolní zástavbě, nebo je možné využít jeden z 3 typových projektů EcoDomy zdarma.
Bližší informace o EcoDomech najdete na webových stránkách www.ecodomy.cz, na telefonu 777 227 885 nebo emailu jakl@ecodomy.cz.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 18875 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Rodinné domy

LAS dřevostavby - komplexní služba “na klíč” od výběru pozemku po realizaci domu i jeho okolí
Stavba rodinného domu obnáší, kromě samotné stavby, ještě řadu dalších úkonů – od výběru pozemku až po úpravy okolí domu. Pokud nemáte čas se všemi těmito úkony zabývat, máme pro vás řešení. Všechny tyto činnosti za vás vyřeší do posledního detailu odborníci, a to včetně podrobné architektonické studie.

Pojištěná nemovitost je dobrou investicí
Pojištění nemovitostí, do které jste mnohdy vložili své celoživotní úspory, je základ. To vám potvrdí každý, kdo již má nějakou zkušenost s přírodní či jinou katastrofou a ocitl se ze dne na den na ulici a bez prostředků.

Dům RD Rýmařov hodnotil nezávislý technický dozor investora
Technický dozor investora neboli TDIje odborník, který na stavbě hájí zájmy investora, kontroluje dodržování technologie i rozpočtu. Jedním z odborníků na dřevostavby je Pavel Šimek, který za léta své praxe prošel stavby všech firem, které v České republice staví dřevostavby. Jak hodnotí RD Kubis, který také dozoroval?

Záleží na stáří domu?
Je lepší bydlet ve starém domě, nebo v novém? Odpověď na tuto otázku není zdaleka jednoznačná. Nový dům může nabídnout nové materiály a technologie, vše je na počátku své životnosti, a pokud jsme u jeho zrodu, můžeme jej vytvořit podle svých požadavků. To vše se zdá být velmi výhodné. Ale pro kvalitu bydlení ani hodnotu nemovitosti to přesto nemusí být rozhodující.

Dřevostavby MS Haus nabízí širokou komplexnost služeb
Společnost MS Haus je stavební a projekční firmou, specializující se na dřevostavby s lehkou rámovou sendvičovou konstrukcí. Výstavbou dřevěných montovaných domů se České Republice zabývá již od roku 1999. Navázala tím na dlouhodobé zkušenosti z výstavby dřevostaveb v Německu.

Rodinný dům s důmyslným atriem a neobvyklou fasádou
Soudobá architektura rodinného bydlení se ubírá různými směry, od typových objektů, přes urbanistické celky až po zcela originální domy, jejichž autoři se snaží nepodlehnout davovému „šílenství“, respektovat určité kvalitativní zásady a požadavky a prezentovat vlastní, tedy individuální styl práce.

Může energeticky aktivní dům splácet hypotéku?
Energeticky aktivní dům umí vyrábět více energie, než ji sám na svůj provoz spotřebuje. Zásadní rozdíl proti pasivnímu nebo nulovému domu dělá zisk energie. Ten je vyšší, než dům potřebuje k vytápění. V praxi to znamená, že výrobu elektřiny zajišťují fotovoltaické články a ohřev teplé vody obstarají solární články.

ABSOLUT + AERA = Komplexní řešení pro novostavby RD
Komínový systém Schiedel ABSOLUT a systém řízeného větrání Schiedel AERA. Co mají oba systémy společného, když každý má zcela odlišnou funkci?