Solární nízkoenergetické domy
13.09.2005
Jste-li příznivcem energie získávané z přírodních zdrojů, pak vás jistě zaujmou projekty nízkoenergetických solárních domů.
Jejich průkopníkem je světově proslulý filosof Sokrates, který si již ve 4. století před naším letopočtem postavil takové obydlí, které mu zajistilo teplo i v zimě, a to bez větší námahy a nutnosti topení.
Sokrates v reakci na tehdejší energetickou krizi postavil dům ve tvaru jakéhosi trychtýře, který se otevíral směrem k jihu. Tento trychtýř pak i v zimě pohlcoval sluneční paprsky a prohříval vnitřek domu. V létě zase chránila interiér před horkem a ostrým zářením předsunutá střecha.
Boom nízkoenergetických staveb nastává opět v současné době, kdy se čím dál častěji hovoří o nutnosti chránit přírodu a šetřit tradičními zdroji tepla a elektřiny. V době, kdy vědci bijí na poplach a nabádají k využívání alternativních zdrojů tepla, mezi které patří právě i slunce.
Jak je zřejmě jasné už z popisu praotce solárních domů, tzv. domu Sokratova, podstatou takového bydla jsou právě veliká okna, kterých je mnohem více než v klasické stavbě. Narozdíl od minulého století, kdy se ojedinělé sluneční domy stavěly s okny téměř výhradně situovanými na jih a minimálním prosklením na ostatních světových stranách domu, nyní bývají domy díky kvalitnějším materiálům proskleny i z východu či západu.
Okna musí být samozřejmě dostatečně utěsněna a měla by obsahovat vedle dvou až tří vrstev skla také takzvanou selektivní vrstvu, která plní funkci polopropustného zrcadla. To znamená, že dům funguje na principu skleníku - sluneční paprsky proudí dovnitř, zahřejí vzduch a ten již zpátky ven neunikne. Dům se tak stává jakýmsi pasivním lapačem slunečního tepla.
Efekt ještě umocňují právě skleníky nebo zimní zahrady na jižní straně domu, které slouží jako mezistupeň mezi interiérem a venkovním prostředím, který zabraňuje velkým teplotním rozdílům vzduchu uvnitř a vně domu. Proti přehřívání v letním období se vedle předsazených střech používají markýzy, venkovní žaluzie či stínící konzoly.
Možností, jak snížit tepelné ztráty domu pomocí slunce, je samozřejmě mnohem více. Pokud jste konzervativní, nemusíte stavět přímo solární dům ala Sokrates (tyto domy totiž vypadají poněkud nestandardně a nemusí příliš zapadat do koloritu okolních staveb), je možné využít slunečního záření také třeba pomocí speciálních vaků nebo kolektorů na střeše, v Novém Mexiku zase vymysleli pro pohlcování slunečních paprsků a jejich tepla speciální zdi z černých sudů.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Teplo, které se nevyčerpá
Komfortní systém vytápění a větrání
Jak snížit a uspořit výdaje za teplo
Teplo domova
Článek byl zobrazen 16153 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Rodinné domy

Na co si dát pozor při koupi domu nebo bytu?
Koupě nemovitosti není snadná záležitost. Můžete narazit na nesolidního prodejce, který vás obere nejen o peníze, ale i radost z nového bydlení. Zde je několik rad, jak případným problémům můžete předejít.

Dům RD Rýmařov hodnotil nezávislý technický dozor investora
Technický dozor investora neboli TDIje odborník, který na stavbě hájí zájmy investora, kontroluje dodržování technologie i rozpočtu. Jedním z odborníků na dřevostavby je Pavel Šimek, který za léta své praxe prošel stavby všech firem, které v České republice staví dřevostavby. Jak hodnotí RD Kubis, který také dozoroval?

Termografie pomáhá u rekonstrukcí i novostaveb
Spolu s neustálým zvyšováním cen energií se stává aktuální problematika tepelných ztrát a jejich diagnostikování. Moderní metodou, která může konkrétním způsobem poskytnout velmi cenné informace o kvalitě stavebních konstrukcí, je termografie.

Jak se staví dům s firmou LOGOS D+J, s.r.o.
Úspora energie, nižší spotřeba tepla na vytápění, nízká cena na vybudování, ekologické materiály, kvalitní tepelná izolace, rychlost výstavby, variabilita vnitřního uspořádání. O čem je řeč? O dřevostavbách, nízkoenergetických domech LOGOS, které po celé naší republice realizuje rodinná firma z Křižanova na Vysočině.

Jen ti nejchytřejší si postaví kvalitní dům a zároveň ušetří!
Nezapadněte do davu stavitelů, kterým stavba či rekonstrukce domu zcela zruinuje rodinný rozpočet. Výjimečná nabídka společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, a.s. Vám dopřeje klidný spánek, neboť budete bydlet v domě z těch nejkvalitnějších materiálů, ale zároveň jej pořídíte za nižší cenu, než jste se domnívali. Jarní slevový poukaz na zdÍcí a obkladový materiál s exkluzivní slevou ve výši až 43% Vám k tomu napomůže!

Proč si pořídit malý rodinný dům?
Důvodů, proč si pořídit menší nebo vysloveně malý rodinný dům může být mnoho. Malé rodinné domy mají totiž spoustu výhod, které by vás při úvahách o novém bydlení možná ani nenapadly. Roli hrají pochopitelně finance, ale i důvody ryze praktické.

Na návštěvě v domě NOVA 101 po 7 letech
Rodinný dům firmy RD Rýmařov NOVA 101 byl po dlouhou dobu nejprodávanějším domem v ČR. Rodina Bártových v něm bydlí již 7 let. Jak hodnotí svůj výběr nyní? A co zpětně udělali jinak, kdyby mohli? Jejich zkušenosti se možná budou hodit i vám.

EcoDomy – nízkoenergetické a pasivní zděné domy
Nízkoenergetické bydlení je u dnešních novostaveb považováno již téměř za standard, protože nikdo nechce platit za vytápění více než je nutné. Stále více domů se také staví jako pasivní, a platí to i u zděných domů, přestože se dříve stavěly převážně pasivní dřevostavby. Díky nových technologiím si může investor vybrat mezi různými materiály, aniž by narostly tepelné ztráty domu.