Detektory pohybu a vše, co o nich potřebujete vědět
20.07.2022
V bytech a domech se starají o bezpečnost rodiny. V továrnách, kancelářích a jiných komerčních objektech pomáhají předcházet vandalismu, krádežím nebo sabotážím. Detektory pohybu mají široké spektrum využití a oceníte je při zabezpečení interiéru i exteriéru.
Pohybový senzor jako nedílná součást PZTS
Senzor pohybu sám o sobě nevyloučí riziko, že do střeženého prostoru vnikne zloděj nebo vandal. Stejně tak nezvaného hosta ani nezneškodní. Zastává však naprosto klíčovou roli v tom smyslu, že včas a patřičně upozorní na narušení objektu. Proto je nejlepší, když je detektor pohybu s alarmem součástí komplexního systému EZS (elektronického zabezpečovacího systému), respektive PZTS (poplachového a zabezpečovacího tísňového systému). Nejefektivněji funguje pohybový senzor ve společnosti EPS (elektronické požární signalizace), chytrých kamerových systémů, moderních přístupových systémů a dalších bezpečnostních prvků.
Bezpečnostní agentura TOP security čerpá při zabezpečení objektů všeho druhu z bezmála 30 letých zkušeností, a proto detektory pohybu kombinuje s dalšími prvky PZTS, čímž vytváří funkční celek. Kombinace moderních technologií a profesionální fyzické ostrahy má vynikající výsledky, které oceňují noví, ale i dlouhodobí zákazníci.
Co senzor pohybu, to jiné využití
Každý objekt vyžadující zabezpečení má jedinečnou dispozici, charakteristiku i potenciální rizika. Při zabezpečení je tedy nutné postupovat vždy individuálně, detektory pohybu nevyjímaje. Pohybové senzory se vyrábí v mnoha variantách, a před přípravou zabezpečení konkrétního prostoru je důležité vědět, čím se od sebe liší a pro jaké účely se nejlépe hodí.
Jak se odlišuje PIR detektor pohybu a detektor s aktivním čidlem?
Senzory pohybu rozlišujeme podle způsobu fungování čidel.
Detektory pohybu s pasivními čidly reagují výhradně na podněty v podobě fyzikálních změn vycházejících z okolí čidla. Detekční zóny vícero detektorů s pasivním čidlem se mohou překrývat a vzájemně se neovlivňují, proto jsou při zabezpečení objektů velmi často využívané. Typicky jde o PIR detektor pohybu (Passive Infra Red), tj. pasivní infračervené čidlo.
Pro detektory s aktivními čidly je charakteristické, že si sami vytvářejí své pracovní prostředí. Funguje to tak, že nejprve působí na své okolí, a následně reagují na v něm vzniklé změny. Běžně se využívají dvě kategorie detektorů s aktivními čidly: Aktivní mikrovlnné senzory (MW) vyzařují elektromagnetickou energii. Tento pohybový senzor umožňuje v jedné oblasti využití vícero čidel. Jak vyplývá již z názvu, oproti tomu aktivní ultrazvuková čidla (US) místo elektromagnetické energie vyzařují stálý ultrazvukový signál, a posléze zachycují jeho odražené složky. Více US čidel může na prostor dohlížet jen tehdy, pokud se navzájem neruší.
Zvláštní kategorií jsou duální pohybové senzory, které při své činnosti využívají jak aktivní, tak pasivní funkce. K aktivaci poplachu musí ohlásit narušení prostoru dva detektory najednou. Tím v podstatě zaniká riziko planých poplachů.
Je lepší bezdrátový detektor pohybu nebo radši zvolit kabeláž?
Dalším kritériem, které hraje při výběru pohybových čidel roli, je způsob zajištění jejich napájení. Zabezpečovací systémy s detektory mohou být drátové a bezdrátové.
Bezdrátový detektor pohybu s alarmem můžete kdykoliv vzít a jednoduše jej přemístit na jiné místo. Velmi snadno se instaluje a nemusíte si lámat hlavu s všudypřítomnými kabely. Nevýhodami jsou nákladnější provoz než v případě drátových detektorů a napájení skrze baterie. Průběžně musíte sledovat jejich stav a po vybití baterie ihned vyměnit. V opačném případě hrozí, že na objekt budou dohlížet moderní detektory pohybu, které však nespustí poplach kvůli nedostatku „šťávy“. Bezdrátový detektor pohybu oceníte u již hotových staveb, kde není prostor pro uschování kabelů nebo v prostorách, kde bude dohled PZTS pouze dočasný a detektor pohybu budete následně chtít snadno a rychle přesunout jinam.
Drátový detektor pohybu je levnější na provoz a díky napájení prostřednictvím kabeláže je vysoce stabilní. Nevyžaduje tak častou kontrolu, jako bezdrátový detektor pohybu. Kabely však detektory pohybu značně limitují v souvislosti s případným stěhováním. Drátové detektory pohybu jsou vhodné pro instalaci do rozestavěných staveb, kde je prostor pro zasekání kabelů do zdi, ukrytí do lišt nebo obdobné elegantní uschování tak, aby kabeláž nehyzdila interiér.
Více v tomto článku
Jak na instalaci pohybových senzorů?
Každý druh pohybového senzoru má několik specifických pravidel, které je pro správné a spolehlivé fungování nutné dodržet během instalace.
PIR detektor pohybu
- neměl by být vystaven působení slunečního záření, reflektorů, ventilace, žárovek, topení a tepla od komínu;
- instaluje se na pevný podklad;
- neměl by směřovat na vrata, dveře nebo okna, protože vysoké množství infračerveného záření od slunečních odlesků nebo světel vozidel by mohlo způsobit jeho nesprávné fungování;
- neměl by snímat prostor s objekty, které prudce mění teplotu (rizikové může být i podlahové vytápění).
MW detektor pohybu
- instalujeme tak, aby jej neovlivňovaly podněty mimo střežený prostor (vycházející např. zvenku nebo z vedlejší místnosti);
- předpokládaný pohyb narušitele by měl být směrem k čidlu;
- nesmí být namontován blízko potrubí s proudící kapalinou, rozměrných kovových předmětů nebo zářivek, u kterých během dohledu dochází k vypínání a zapínání.
US detektor pohybu
- se nehodí do objektů s častými přesuny a změnami teplot (do skladů atd.) a nesmí být umístěn v prostorách s topnými tělesy, teplovzdušným topením, zavěšenými předměty, konstrukcemi, zdroji zvuku s širokým kmitočtovým spektrem či v prostorách, kde se volně pohybují zvířata;
- vyžaduje, aby byla dodržena správná instalační výška a střežený prostor byl uzavřený;
- má čidla s dosahem 10 m a měl by být instalován tak, aby předpokládaný pohyb pachatele byl od detektoru nebo k němu;
- citlivost čidel ovlivňují koberce, materiály z pěny a další objekty, které absorbují ultrazvuk;
- citlivost čidel mohou také ovlivnit předměty, které se k nim později umístí.
Stejně jako v případě dalších prvků zabezpečení objektů nedoporučujeme pouštět se do montáže na vlastní pěst. Přenechejte instalaci zkušeným technikům a vyhněte se do budoucna zbytečným potížím a poruchám. Využitím odborné montáže získáte mnohé výhody. Více zde.
Poplach! Co způsobí pohybový senzor?
Pokud jste dočetli až sem, asi vás zajímá, co se stane při narušení střeženého prostoru. Senzor pohybu po detekci pohybu vyšle signál do ústředny (centrální jednotky), ke které jsou všechny detektory připojené. Pak už záleží na konkrétním nastavení PZTS – ústředna zpravidla rozešle upozornění na přednastavená telefonní čísla, spustí alarm, zmobilizuje PCO (pult centrální ochrany) nebo např. aktivuje nahrávání audiovizuálního záznamu na kamerách. Je vždy lepší, když na bezpečnost objektu dohlíží přímo na místě vedle EZS také proškolená fyzická ostraha, která umí v mžiku přesně vyhodnotit situaci a adekvátně zareagovat.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 3421 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zabezpečovací a protipožární zařízení
Špionážní kamera – praktický prostředek pro zabezpečení vaší domácnosti
Každý rozumný člověk střeží své zdraví a majetek. Ne vždycky ale může být každý osobně ochráncem svého bytu, domu, pozemku nebo kanceláře. Mnohokrát zůstávají tyto objekty prázdné a nabízejí tak zlodějům a vandalům možnost se tady do sytosti vybít. Tajná kamera je ideálním prostředkem, jak se tomu vyhnout a zůstat i tisíce kilometrů daleko v klidu.
Požární bezpečnost se vztahuje i na rodinné domy
Požární bezpečnost staveb má jako hlavní cíl předcházet riziku vzniku požáru a případně snížit důsledků samotného požáru. Je to souhrn organizačních, technických i stavebních opatření. Slouží k ochraně osob, zvířat i majetku. Požární ochrana vychází z platných předpisů a norem.
10x ano pro inteligentní domácnost
Kdo z vás by nechtěl po víkendu přijet domů bez starostí o nastavení topení a příjemnou teplotu? Nemuset se starat o stav oken, stínící techniky, dveří, garáže, vjezdové brány a dalších zařízení. Snad každý, protože přesně tyto “drobnosti“ nám denně nenápadně užírají volný čas i energii, které bychom mohli investovat do rodiny nebo zálib.
Zabezpečte svou chalupu elektronicky
Trendem současné doby při ochraně nemovitosti je využití nejen standardního mechanického zabezpečení, ale také elektronických systémů. Důvody ke stále širšímu využití tohoto druhu zajištění jsou dva. Prvním je snaha co nejlépe zabezpečit majetek před nezvanými hosty, druhým pak skutečnost, že tyto systémy jsou v současné době snadno dostupné.
Okenní fólie jako ochrana proti zlodějům i únikům tepla a přehřívání
Okna tvoří základní stavební prvek každého domu či bytu. Bez nich bychom nevěděli, co se venku děje, a neměli bychom dostatek denního světla v místnostech. Prosklené části jsou jedním z nejčastějších míst, kde vznikají největší tepelné ztráty, jsou také cílem zlodějů, kteří se snaží proniknout do jakéhokoliv obydlí. Okenní fólie mohou v těchto i v mnoha dalších případech výrazně pomoci.
Bezpečná chata a chalupa I.
Snížení rizika vloupání do každého domu v sobě zahrnuje mnoho důležitých hledisek. Zjednodušeně se však jedná o dvě základní roviny: zajištění domu a činnosti jeho obyvatel.
Hromosvod je spolehlivý ochránce před blesky
K čemu jsou potřebné hromosvody, nebo chcete-li bleskosvody, ví snad každé malé dítě. Chrání naše domy před následky nebezpečného úderu blesku, zabraňují případným požárům, zničení střech a především chrání lidi, kteří se v domech vyskytují. Málokdo už ovšem ví, že k tomu, aby hromosvod správně fungoval, je nutné provádět jeho pravidelnou revizi.
Dveře se speciálními vlastnostmi – bezpečnostní, protipožární nebo protihlukové
Dveře nejsou jen deska, kterou když zavřete, získáte větší klid a soukromí. Mají mnohem více funkcí, než si myslíte, a také mohou pomoci ochránit váš majetek. Stačí jen zvolit ty správné vlastnosti a výběr kvalitních dveří si dobře rozmyslet.