Dřevěná stavba roku 2012 - Dům v Oboře v CHKO Český les
08.03.2013
Sjednotit stavbu domu s okolní krajinou není pro architekty často vůbec jednoduché. A dosáhnout toho, aby se dům a příroda navíc ještě pozitivně ovlivňovali, je mnohdy téměř nemožné. Architektu Domu v Oboře se to však povedlo. Do překrásné krajiny CHKO Český les se mu podařilo citlivě zasadit dům, který uchvacuje nejen svou originální architekturou.
Rodinný dům v Oboře, který je dílem architekta Martina Rajniše, je na první pohled téměř nenápadný. Přestože jde o rozsáhlý objekt, byla dřevostavba do svažitého terénu umístěna tak, že přirozeně navazuje na okolní zvlněnou krajinu a nabízí výhled na nedaleký rybník. Dům v Oboře je tak s přírodou v naprostém souladu a v harmonii. Díky své jedinečné konstrukci a kompozici se stal Dům v Oboře Dřevěnou stavbou roku 2012.
O realizaci této architektonicky zajímavé stavby se zasloužila společnost Kasper CZ s. r. o. Pro realizační dokumentaci nosné konstrukce bylo využito specializovaného softwaru pro dřevostavby SEMA. Díky kompletnímu digitálnímu 3D zpracování objektu mohly být doladěny veškeré konstrukční detaily. Stavba je tvořena systémem dřevěných prostorových rámů. Dílčí prefabrikované stěnové a stropní celky byly sestaveny ve výrobním závodě a následně převezeny na místo stavby.
Během výstavby dřevostavby byly dodržovány zásady přirozené architektury, symbióza domu a přírody tak dosahuje dokonalého výsledku. V konstrukčním návrhu objektu byly jednoduše kombinovány přírodní materiály, jako je modřínové dřevo, kámen, sklo a hlína. Dům rovněž využívá přírodní, zejména tedy solární energii, která je reprezentována systémem slunolamů. Mezi zásady přirozené architektury patří také fakt, že se stavba otevírá do krajiny a jakoby se s ní prolíná. Mezi exteriérem a interiérem byl vytvořen celý systém přechodových prostorů.
Koncepce domu
Je známo, že se dřevostavby vykazují velmi vysokou konstrukční variabilitou. Během výstavby Domu v Oboře byla užita metoda tzv. „měkkého plánování“, která umožňuje v budoucnu i dosti rozsáhlé změny. Dům je tak velmi proměnlivý a dokáže se přizpůsobit změnám okolní přírody. V současnosti nabízí svému majiteli daleké výhledy a možnost sledovat, jak se krajina během dne mění. Dům je otevřen na jih a má tvar obloučku – výhled do krajiny je tak větší než 180 stupňů.
Na druhé straně pak dům vytváří jakýsi malý soukromý svět - uzavřený prostor s malým stromem. Na severu jsou umístěny dvouvrstvé kamenné části, jimiž se dům „zakusuje“ do terénu. Ze severu byla vedena také přístupová cesta k domu. Podle architekta právě tato koncepce přináší velkou míru rovnováhy a porozumění. Ve středu domu je možné najít hlavní obytný prostor, po obou stranách traktu byly umístěny ložnice. Horní podlaží má relaxační charakter a působí jako volné pokračování do otevřeného prostoru s nádherným výhledem do dálky.
Proč Dům v Oboře?
Majitel objektu dlouho hledal místo, kde by se mu dobře žilo a zároveň se mohl setkávat s přáteli a společně s nimi se věnovat svému koníčku – lovu. Možnost žít v domě postaveném výhradně z přírodních materiálů a navíc v srdci obory plné muflonů a daňků se jevila být dokonalou.
Odolný dům pro několik generací
Před povětrnostními vlivy je dům chráněn poměrně nenásilnou formou. Veškeré dřevěné konstrukce jsou osazeny shora sklem, dřevo si tak navíc dokáže dlouho udržet svou přírodní barvu. Horský modřín, který byl na tuto dřevostavbu použit, je ideálním materiálem pro venkovní stavby. Má skvělý poměr ceny a výkonu – výkonem je zde myšlena právě odolnost vůči povětrnostním vlivům.
Dům byl konstruován tak, aby se v případě, že dojde někdy v daleké budoucnosti k poškození některé z jeho částí působením povětrnostních vlivů, mohla daná část jednoduše vyměnit. Vnější prvky jsou tedy nezávislé na základní konstrukci domu. Spoje jsou znovu demontovatelné a obnovitelné. V místech, která jsou nejvíce vystavena působení klimatu, byly použity tzv. suché spoje. Plochy, kde se dotýkají dvě dřevěné části, jsou co nejmenší a pokud do nich zateče voda, snadno vysychají. Pokud bude majitel Domu v Oboře svému bydlení věnovat standardní údržbu, spokojeně v něm bude moci žít ještě několik dalších generací.
- jpa -
Foto: archiv firmy Kasper CZ
Článek byl zobrazen 13302 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura ve světě XIV. - Alexandrijská knihovna
Na místě někdejšího majáku na ostrově Faru, který byl jedním z původních sedmi divů světa, a nedaleko místa, kde stála slavná starověká Alexandrijská knihovna, vyrostla na přelomu tisíciletí její moderní nástupkyně, jež má být prostředníkem mezi západním a východním světem.
Propojení podlaží a vznik otevřeného prostoru
Okouzlují vás neobvykle řešené prostory, neočekávané průhledy anebo grandiózně tvarovaná schodiště. Možná právě něco z toho dokáže oživit váš dům a věnuje mu do vínku punc jedinečnosti a originality.
Moderní architektura XVII. - Sazka Arena
Velmi sledovaným objektem moderní architektury se stala před nedávnem víceúčelová hala Sazka Arena. Objekt vznikal od září 2002 do března 2004 na rozhraní pražských Vysočan a Libně v lokalitě bývalé ČKD Lokomotivka, a to zejména kvůli loňskému hokejovému šampionátu.
Moderní architektura XXII. - Nová radnice v Jablonci nad Nisou
Jednou z hlavních dominant Jablonce nad Nisou, proslulého města skla a bižuterie, které je branou do Jizerských hor, je Nová radnice na Mírovém náměstí.
Dům snů – dřevostavba v přímém přenosu
Na počátku reality show Dům snů se deset vybraných soutěžících párů seznámilo s pozemkem i projektem. Netradiční projekt, jehož výsledkem má být luxusní bydlení v hodnotě 13 miliónů korun, se realizoval čtyři měsíce. Odborníci pro ně hned ze startu připravili nelehký úkol. Museli se dohodnout na konečné podobě svého domu snů.
Moderní architektura ve světě XXXI. – Park národů v Lisabonu
Daleko od pravoúhlého centra s obchůdky a kavárnami, kus od křivolakých uliček staré Alfamy, ale poměrně blízko letiště vyrostla před 15 lety nová lisabonská čtvrť. Park národů (Parque das Nacoes) tepe životem moderního města a progresivní architektury.
Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Jméno Jana Kaplického je nyní po letech přehlížení skloňováno ve všech českých médiích. V rodné zemi nedoceněný tvůrce, který nedávno vyhrál soutěž na stavbu nové Národní knihovny v Praze, je ve světě považován už léta za jednoho z nejlepších a nejprogresivnějších architektů. Jednou z nejznámějších staveb jeho londýnského ateliéru Future Systems je obchodní dům Selfridges v britském Birminghamu. Pojďme si jeho slavné dílo malinko přiblížit.
Moderní architektura ve světě XXVI. - Muzeum Liaunig
Velice střídmý, jednoduchý až minimalistický styl zvolilo studio Querkraft Architects při realizaci Muzea Liaunig v rakouských Korutanech. Šestnáct desítek metrů dlouhý betonový tubus tady u města Neuhaus protíná téměř panenskou krajinu.