Moderní architektura III. - Žižkovská věž
25.04.2005
Neoddiskutovatelnou dominantou Prahy 3 je Žižkovská televizní věž. Stavba ve stylu high-tech, která vznikala v letech 1985 až 1992, ve své době vyvolala řadu rozporuplných reakcí, částečně korespondujících se změnou režimu.
Žižkovská věž je nejvyšší věží v České republice, měří neuvěřitelných 216 metrů, takže se její součástí logicky stala také rozhledna, z níž dohlédnete při dobré viditelnosti až sto kilometrů daleko. Vidět můžete třeba do Plzně, Mostu, Ústí nad Labem, Liberce, Hradce Králové nebo do Jihlavy.
Hlavním účelem stavby věže však samozřejmě nebyla rozhledna, ale televizní vysílač. Od roku 1953 zajišťoval šíření televizního signálu vysílač na Petříně, ten ovšem nesplňoval požadavky moderních technologií. Po několikaletém zvažování, kde postavit nový vysílač, bylo nakonec na přelomu 70. a 80. let rozhodnuto o Mahlerových sadech na Praze 3.
Autorem architektonického řešení stavby se stal Václav Aulický, který navrhl tři štíhlé kruhové tubusy spojené několika kabinami. Pozoruhodné pro tehdejší dobu je, že jako materiál byla použita kombinace oceli a železobetonu. Mnoho příznivců však Žižkovská věž neměla, spíše naopak. Mnoho lidí požadovalo zejména po roce 89 stavbu obřího monstra zastavit nebo ho dokonce zbourat, dlouho se polemizovalo nad jeho komunistickým odkazem. Přetřásala se také otázka negativního vlivu vysílače na zdraví obyvatel, výzkum však ukázal, že nic takového nehrozí.
Postupem času se lidé s žižkovskou "raketou" sžili. Vedle každodenního proudění zástupů návštěvníků na rozhlednu se tady konají také konference a školení a lidé si oblíbili i místní restauraci ve výšce šestašedesáti metrů. Pozitivnějšímu vnímání "obra" určitě prospěl také projekt Davida Černého Mimina/Babies. Instalace plastik černých miminek, která šplhají po tubusech věže, se před pěti lety setkala s tak velkým ohlasem, že se podařilo sehnat téměř půl milionu korun a ze sezónního projektu se stal projekt trvalý.
Autor: efa
Článek byl zobrazen 15975 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura ve světě XXIX. - Absolute Towers v Kanadě
Zhruba před měsícem se v Praze konal pátý ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week 2011. Jedním z hostů letošního ročníku byl čínský architekt Ma Yansong. O Praze prohlásil, že mu připadá trochu nudná a tuctová, máme podle něj málo moderních staveb. "Proč je tady jen Tančící dům?" ptal se.

Nový katalog projektů rodinných domů NÁŠ DŮM - 700 projektů rodinných domů
Vychází 38. vydání katalogu NÁŠ DŮM s podtitulem „700 PROJEKTŮ RODINÝCH DOMŮ“. Obsahem katalogu, který vychází již přes 25 let je nabídka typových projektů rodinných domů projekční kanceláře Architektonická kancelář Křivka s.r.o., která již 30 let na českém trhu dodává stavebníkům rodinných domů projektovou dokumentaci.

Loftcube nabízí mobilní bydlení na střechách domů
Pokud hodně cestujete mezi velkými městy, pak je právě pro vás jako dělaný unikátní projekt bydlení v buňce německého designéra Wernera Aisslingera nazvané loftcube. Jeho domeček totiž může cestovat přímo s vámi - na vybranou a pronajatou střechu mrakodrapu či panelového domu vám ho vždy jednoduše přemístí helikoptéra

Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Dům připevněný jako ruksak k hostitelskému domu, skládačka z 24 prosklených krychlí nebo dům jako věž převyšující zalesněnou krajinu v Oklahomě. I tak se dá rodinně bydlet. Jedinečnou architektonickou výstavu s názvem Výjimečné domy a podtitulem Alternativa individuálního bydlení máte možnost zhlédnout ještě do této neděle v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v centru Prahy.

Moderní architektura ve světě V. - Brasília
Dnes si nebudeme povídat o jedné konkrétní stavbě, ale o celé řádce budov, které spolu velmi úzce souvisejí a tvoří jeden nedílný celek. Jedná se totiž o celé město, které bylo dopředu vyprojektováno a naráz postaveno na zelené louce, a navíc pod dohledem jednoho hlavního architekta, jenž je autorem všech zásadních staveb. Řeč je o Brasílii, hlavním městě jihoamerické Brazílie.

Moderní architektura XXVIII. - Plechový dům v Humpolci
Na velice rušném nároží ulic Mánesova a Na Kasárnách přímo v centru Humpolce vyrostl na miniaturní parcele o rozloze 430 metrů čtverečních netradiční plechový dům. Sám architekt Luděk Rýzner, který v něm bydlí se svou rodinou, i jeho firma OK PLAN, jej nazývají familiérně Plecháč, nezasvěcení mu velmi pohrdavě říkají zrezavělá plechovka.

Bydlení čtenářů - rodinný dům objímající zahradu
Rušná silnice v těsné blízkosti pozemku společně s okrajem sídliště byly hlavními omezujícími prvky, které ovlivnili návrh této stavby. Dům jsme tedy nechali ze strany od silnice obejmout pozemek a tím jsme vytvořili prostornou a klidnou zahradu.

Moderní architektura ve světě XXXI. – Park národů v Lisabonu
Daleko od pravoúhlého centra s obchůdky a kavárnami, kus od křivolakých uliček staré Alfamy, ale poměrně blízko letiště vyrostla před 15 lety nová lisabonská čtvrť. Park národů (Parque das Nacoes) tepe životem moderního města a progresivní architektury.