Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
22.08.2007
Dům připevněný jako ruksak k hostitelskému domu, skládačka z 24 prosklených krychlí nebo dům jako věž převyšující zalesněnou krajinu v Oklahomě. I tak se dá rodinně bydlet. Jedinečnou architektonickou výstavu s názvem Výjimečné domy a podtitulem Alternativa individuálního bydlení máte možnost zhlédnout ještě do této neděle v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v centru Prahy.
Jedenadvacítku rodinných domů či obytných jednotek z celého světa realizovaných v posledních patnácti letech, které jsou představeny fotografiemi, komentáři a projektovou dokumentací, vybrala Renata Vrábelová z brněnského Centra architektury, kde si také výstava v Galerii architektury Brno odbyla svou premiéru. U domů byl kladen důraz na výjimečnou architektonickou a užitnou kvalitu, energetickou úspornost až pasivitu, mobilitu, zajímavé umístění stavby v neobvyklých lokalitách nebo nezvyklý způsob užívání a spojování více funkcí kromě základní obytné.
Do výběru byly zařazeny tři české projekty, zbylé domy jsou rozesety po celé zeměkouli od Asie přes Evropu až po Severní a Jižní Ameriku. Českou scénu zastupuje slavný humpolecký dům Plecháč, o němž jsme na našich stránkách psali už dříve v rámci seriálu o moderní architektuře v ČR, a to v článku Plechový dům v Humpolci. Tento dům původně celou výstavu inspiroval.
Druhým českým projektem je rodinný dům v Berouně od ateliéru HŠH Architekti řešený jako prostorová betonovo-skleněná mřížka složená z 24 krychlí, přičemž každá z nich představuje samostatnou objemovou jednotku, které je podle potřeby určena funkce. Jednotlivé místnosti jsou definovány polohou a počtem obsazených polí v této pomyslné prostorové šachovnici. Do této abstraktní struktury, ve níž najdeme pevné i posuvné stěny i vertikální propojení některých krychlí o rozměrech 3x3 metry, je organizován provoz rodinného domu.
Třetím typem je dům jako stavebnice pro lidi milující přírodu, toužící po samotě a prostoru propojeném s krajinou a vyhlídkou na hory. Bydlení v Semilech od architektonického studia Archteam je příkladem kontrastu tradiční konstrukce s technickým hliníkovým pláštěm používaným pro velké halové objekty.
Další stavby najdeme na mnoha místech ve světě. Mezi nejvýraznější z nich patří například dům jako věž v americké Oklahomě. Rodina pana Keenana, která je vlastníkem téměř šedesátiakrového zalesněného pozemku, si zde nechala postavit 25 metrů vysokou stavbu na ploše pouhých 36 metrů čtverečních, jež převyšuje okolní stromy, je ekologicky velmi nenáročná a v terénu velice nenápadná, ač rozhodně nápaditá.
Do výběru se dostaly také dva mobilní domy, což se v dnešním globalizovaném světě více než nabízí. Dům Ruksak Němce Stephana Eerstadta se pomocí ocelových lan dá přivěsit na téměř libovolný dům, a zvětšit tak prostor daného bytu. Obydlí nazvané Fred od Oskara Leo Kaufmanna zase disponuje výsuvnou jednotkou (podobně jako u kancelářského nábytku šuplík vyjíždí z kontejneru), která zvětší plochu mobilního domu z osmi na patnáct metrů čtverečních.
V Nizozemí zase najdeme tříposchoďovou plovoucí vilu na ocelových rourách, která se může podle počasí natáčet za sluncem, v Tokiu dům se závěsy, které podle nálady majitelé mohou zatahovat či roztahovat a začlenit se tak do ruchu tepajícího velkoměsta nebo se naopak stáhnout do ústraní a užívat si nerušeného soukromí. Některé domy z výstavy jsou úzce spjaty s přírodou, jiné vynikají netradičním řešením interiéru, ať už jeho celkového konceptu nebo hrátkami s nábytkem.
V době českých satelitních městeček s unifikovanými domky na klíč a řadami na chlup stejných obydlí je výstava příjemným osvěžením a tipem pro ty, kteří chtějí bydlet jinak, zajímavě, neotřele, a přesto ne za horentní sumy peněz.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Moderní architektura ve světě X. - Pyramida v pařížském Louvru
Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Článek byl zobrazen 23149 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura ve světě X. - Pyramida v pařížském Louvru
Skleněná pyramida dnes patří k pařížskému Louvru stejně neodmyslitelně jako Mona Lisa či přilehlé zahrady Tuileries. Jedenadvacet metrů vysoká a u základny třiatřicet metrů široká stavba, která byla slavnostně otevřena roku 1989, však dodnes vyvolává ostré spory a žhavé diskuse nejen ve Francii.

Moderní architektura II. - Podolská vodárna
Pokaždé, když projíždím pražským Podolím, fascinovaně hledím na rozlehlou bílou budovu Podolské vodárny. Je tak čistá a chladná, podobně jako průzračná pitná voda, kterou produkuje...

Moderní architektura XIX. - Oranžérie na Pražském hradě
V květnu 1999 byla na jižní straně Královské zahrady na Pražském hradě slavnostně otevřena čtyři roky budovaná Oranžérie architektky Evy Jiřičné, která nahradila starý zchátralý a rozpadlý skleník

Moderní architektura XII. - Dům U Černé Matky Boží
Když se řekne kubismus, mnozí si vybaví Dům U Černé Matky Boží. Budova na rohu Ovocného trhu a Celetné ulice je totiž nejstarším kubistickým domem v Praze.

Moderní architektura XXIII. – Hotel Josef
Přímo v centru Prahy vyrostl před více než třemi lety pozoruhodný skvost z dílny Evy Jiřičné, úspěšné české architektky žijící v Londýně, která je autorkou mnoha zásadních budov, jež se zapsaly do dějin moderní architektury. Jedná se o čtyřhvězdičkový Hotel Josef v ulici Rybná 20.

Bytový projekt Slunečný vrch Jihlava
V klidné části Jihlavy, v Horním Kosově, který se stává jednou z nejdynamičtěji rostoucích oblastí města, vyrůstá bytový projekt Slunečný vrch pro zájemce všech věkových skupin. Z jižní strany bude navazovat na stávající zástavbu bytových domů, z východní strany jej bude lemovat ulice S.K.Neumanna, ze severní strany bude napojen na ulici Buková a konečně ze západní strany naváže na volný prostor v podobě zatravněné plochy.

Investice do nízkoenergetického domu se vyplatí!
Chcete si nechat postavit moderní dům, který bude splňovat nejen prvky vysokého komfortu bydlení, ale také značných energetických úspor? Pak investujte do nízkoenergetického domu. Nebudete litovat!

Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Před deseti lety se z do té doby poměrně neznámého přístavního severošpanělského městečka Bilbao stala doslova přes noc turistická atrakce první kategorie. Podél řeky Nervión vyrostla monumentální budova z titanu, skla a vápence, jedná se o jedno z tzv. Guggenheimových muzeí disponujících rozsáhlými sbírkami moderního umění.