Moderní architektura ve světě XXVIII. - Olympijský velodrom v Londýně
17.10.2011
Letní olympijské hry 2012 se nezadržitelně blíží. Jednou z nejvyzdvihovanějších staveb olympijské vesnice je cyklistický velodrom. Budova přezdívaná podle své vizáže "lupínek", "brambůrek" či "Pringle" (podle značky známých chipsů) získala nedávno prestižní cenu Královského institutu britských architektů.
Stroze elegantní tvar haly byl podle architektonického studia Hopkins Architects inspirován přímo jízdními koly. Bicykl je totiž podle ateliéru "důmyslným ergonomickým objektem vypilovaným k nedostižné efektivitě". Právě kreativní design jízdního kola chtěli architekti manifestovat i na samotné budově. Dominantní střecha "chipsu" působí velice dynamicky, stejně jako cyklistika.
Velodrom, který disponuje plochou 21 700 metrů čtverečních a pojme šest tisícovek diváků, klade velký důraz na šetrný přístup k přírodě. Vyřešeno je hospodaření s vodou, jež je sbírána z povrchu střechy, větrání je zajištěno prouděním vzduchu zespoda pod sedadly a využito bude také přirozené světlo, které bude dovnitř během dne proudit střešními světlíky a proskleným pásem vedoucím po obvodu budovy. Střecha zároveň díky světlé barvě brání přehřátí vnitřního prostoru.
Základem svatostánku cyklistických dráhových závodů je lehká ocelová konstrukce parabolického tvaru, které uvnitř chybějí podpěry, takže divákům nebude vadit ve výhledu žádná překážka, ať budou sedět kdekoliv. Zvenku je konstrukce obložena dřevěnými prkny z červeného cedru. Uvnitř bylo naopak použito dřevo borovice sibiřské, konkrétně na dráhu, která je údajně nejrychlejší na světě. Je sestavena z prken dlouhých pět až šest metrů a širokých čtyři centimetry, které jsou dohromady dlouhé 56 kilometrů. Tým šestadvaceti tesařů na dráze podle agentury AP pracoval osm týdnů a použili prý přitom 350 tisíc hřebíků.
Ateliér Hopkins Architects vyhrál soutěž na postavení stadionu v roce 2007. S řešením haly studiu radil údajně i známý cyklistický závodník Chris Hoy. V únoru 2009 byly zahájeny stavební práce a letos byl, už rok a půl před zahájením největšího sportovního svátku, jeden z prvních olympijských kolosů dokončen. Vedle velodromu a sousedního Veloparku, který nabídne další cyklistické stezky nebo překážkové dráhy, nechybí v olympijském parku nový, chytře řešený Olympijský stadion z kuchyně studia Populous, informační centrum ve tvaru olympijských kruhů z dílny portugalských architektů či plavecký stadion připomínající vlnu na hladině navržený Zahou Hadid.
Autor: efa
Foto: www.hopkins.co.uk
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě XXVIII. - Olympijský velodrom v Londýně
Moderní architektura ve světě XXVI. - Muzeum Liaunig
Moderní architektura ve světě XXV. - Centrum mládeže u Madridu
Moderní architektura ve světě XXIV. - Kunsthaus Graz
Moderní architektura XXIII. - Cheese House v Nitře
Moderní architektura XXII. – Mezinárodní cenu má Norská opera
Moderní architektura XXI. - Porsche Museum ve Stuttgartu
Moderní architektura ve světě XX. - Muzeum islámského umění v Kataru
Článek byl zobrazen 10515 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti

Jak chytře zařídit malý byt? I na 27 m² se dá komfortně žít.
Malý byt vyžaduje především pečlivě rozplánované prostorové řešení s vhodným, a především multifunkčním vybavením, jako je nábytek a úložné prostory. Důležitou roli hraje také použití materiálu barev a doplňků, které mohou prostor opticky zvětšit. Je potřeba brát v potaz, že v případě bytu 1k+k se do jedné místnosti musí vejít kuchyň, ložnice, pracovna i obývací pokoj.

Ideální rodinný domek pro milovníky velkých prosklených prostor
V malé vesnici na Vysočině nedaleko Jihlavy vyrostl před pár lety útulný rodinný dům, jehož kouzlo spočívá především v nenásilném zasazení konceptu domku do exteriéru, ve velkých prosklených plochách obvodových zdí, v otevřených prostorech, ve využití kvalitních přírodních materiálů s přiznáním jejich přirozených vlastností a barev či v kombinaci nového se starým až starožitným, a to vše se zachováním čisté elegance, decentnosti a vzdušnosti.

Loftcube nabízí mobilní bydlení na střechách domů
Pokud hodně cestujete mezi velkými městy, pak je právě pro vás jako dělaný unikátní projekt bydlení v buňce německého designéra Wernera Aisslingera nazvané loftcube. Jeho domeček totiž může cestovat přímo s vámi - na vybranou a pronajatou střechu mrakodrapu či panelového domu vám ho vždy jednoduše přemístí helikoptéra

Studentské projekty 2009/2010
Ve dnech 29. - 30. dubna 2010 se konalo finále čtvrtého ročníku soutěže STUDENTSKÉ PROJEKTY 2009/2010. Hlavním organizátorem soutěže je společnost ŠPINAR – software s.r.o. Soutěž je určena pro všechny typy škol v České republice a na Slovensku, které ve výuce využívají programy TurboCAD a DAEX.

Bytové a řadové rodinné domy Romance
V klidné lokalitě Praha-Uhříněves, v blízkosti vodních ploch Nadýmač a Hostice, vzniká pod názvem Romance soubor bytových a rodinných domů. Výhodou je komorní atmosféra bydlení v sousedství přírody, mínusem větší vzdálenost do centra metropole.

Moderní architektura V. - Danube House
Zářnou ukázkou moderní architektury 21. století je kancelářská budova na Rohanském ostrově v pražském Karlíně. První vlaštovka odvážného projektu River City Prague je totiž vedle zajímavého architektonického řešení jednou z prvních ekologických staveb nejen u nás, ale i ve světě.

Moderní architektura XXVII. - Barrandovské terasy
K nejvýznamnějším objektům funkcionalismu v Čechách patří Barrandovské terasy na stejnojmenné pražské skále. Bohužel během totalitní éry tato chlouba metropole zcela zchátrala a teprve dnes se pracuje na znovuoživení této pozoruhodné dominanty pátého pražského obvodu.

Jak na nový byt
Klient si zakoupil nový mezonetový byt v Praze. Oslovil nás za účelem architektonického návrhu a následné realizace celého interiéru. Co se týče architektonického návrhu, hlavním požadavkem bylo vyřešit prostor dispozičně, pak navrhnout vhodné barevné, materiálové a produktové řešení.