Jak chytře zařídit malý byt? I na 27 m² se dá komfortně žít.
12.06.2023
Malý byt vyžaduje především pečlivě rozplánované prostorové řešení s vhodným, a především multifunkčním vybavením, jako je nábytek a úložné prostory. Důležitou roli hraje také použití materiálu barev a doplňků, které mohou prostor opticky zvětšit. Je potřeba brát v potaz, že v případě bytu 1k+k se do jedné místnosti musí vejít kuchyň, ložnice, pracovna i obývací pokoj.
A i když má člověk představu, jak by si uspořádání bytu představoval, je dobré poradit se s odborníky, kteří mají zkušenosti a jejich rady a doporučení, či případná realizace mohou zásadně pomoci.
V pražské Michli vznikl projekt MOODEN flat navržený a realizovaný designérským studiem MOODEN, který dokazuje, že i na velmi malém prostoru je možné díky promyšlenému profesionálnímu návrhu na míru vytvořit perfektní podmínky pro život. Na ploše o rozměrech 27m² jsou naprojektovány a umístěnyčtyři postele, plnohodnotná kuchyňská linka, jídelní stůl pro 4 lidi, dvě pracovní místa, šatna i obývací pokoj. To vše v dokonalém souladu. Z malé garsonky, která by jinak pravděpodobně nikoho nezaujala, bylo vytvořeno prostorné a multifunkční obydlí s vynikajícími standardy kvality. Nábytek byl vyráběn na míru ve spolupráci s českým výrobcem zakázkového nábytku Dřevodílo Rousínov. Díky manželské sklopné posteli, sklopné patrové posteli a vyklápěcímu stolu a dalším vysouvacím a vyklápěcím prvkům se stal prostor maximálně využitelným.
„Při projektování tohoto malometrážního bytu hrál roli každý milimetr. Návrh musel být nejdříve převeden do reálné výrobní dokumentace, díky které mohl být každý navržený prvek bez problémů vyroben a nainstalován. Do interiéru pak naprosto vše přesně pasovalo a během instalace nebylo na místě potřeba nic dořezávat, zkracovat ani jinak výrazně upravovat. Pro ještě přesnější a reálnou představu o nově vytvořeném konceptu interiéru, byla vizualizace převedena do interaktivního 3D modelu, díky kterému vznikly jasné obrysy,“ říká Barbora Burešová z architektonického studia MOODEN.
Důvodem velkého zájmu o malé byty je nejen cena, ale také změna demografického vývoje, kdy stále více přibývá single domácností, a to nejen u mladých lidí, ale také u těch starších, kteří přenechávají byty svým dětem a sami si hledají byt menší. Této vysoké poptávce se přizpůsobují i developeři, kteří začali nejen nabízet více bytů 1+kk a garsoniér, ale dispozice samotných bytů přizpůsobují již při jejich výstavbě – je zde mnohem více míst určených pro úložné prostory, chytrá řešení a je kladen mnohem větší důraz na to, aby byl každý kousek prostoru prakticky využitelný. Stejně tak roste poptávka po architektonických a designerských úpravách malometrážních bytů ve starší zástavbě, a to jak v cihlových bytových domech, panelových domech i vilách.
Další informace si můžete přečíst v článku https://interier.design/jak-zaridit-maly-byt-nebo-garsonku/.
Text a foto: Mooden
Článek byl zobrazen 12973 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura ve světě I. - La Défense
Po třicetidílném seriálu o moderní architektuře v České republice vám přinášíme první díl série Moderní architektura ve světě. První díl je věnován pařížské čtvrti La Défense. Výstavba této části města nad Seinou vypukla v roce 1958 a byla jedním z nejodvážnějších počinů poválečné francouzské architektury.
Investice do nízkoenergetického domu se vyplatí!
Chcete si nechat postavit moderní dům, který bude splňovat nejen prvky vysokého komfortu bydlení, ale také značných energetických úspor? Pak investujte do nízkoenergetického domu. Nebudete litovat!
Moderní architektura ve světě XVIII. - Centre Georges Pompidou
Budova s obnaženými či dokonce vyhřezlými vnitřnostmi, rafinérie sedřená z kůže, továrna naruby, Chrám Matky boží potrubní, který snad postavil bývalý instalatér, či nahá chemička, na níž zapomněli lešení. To vše a ještě mnohem více už bylo za více než třicetiletou éru vyřčeno na adresu slavné pařížské stavby zvané Pompidouovo centrum, někdy označované též jako Beaubourg.
Dům snů naruby a zevnitř
Bydlení je základní lidskou potřebou a postavit dům snů není žádná hračka. Je to pořádná honička. Mnohé o tom vypovídá televizní reality show, kterou se zájmem sleduje velká část národa. Soutěž o rodinný dům za 13 milionů nabízí šanci získat luxusní bydlení všem bez rozdílu věku, vzdělání nebo stavu či pohlaví.
Moderní architektura XIX. - Oranžérie na Pražském hradě
V květnu 1999 byla na jižní straně Královské zahrady na Pražském hradě slavnostně otevřena čtyři roky budovaná Oranžérie architektky Evy Jiřičné, která nahradila starý zchátralý a rozpadlý skleník
Moderní architektura IX. - Loosova vila
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.
Máte za sebou stavbu rodinného domu? Na řadě je kolaudace
Stavba rodinného domu je jednou z nejvýznamnějších investic v životě člověka. Vyžaduje si důsledné plánování, trpělivost i finance. Na jejím konci vás ale čeká ještě jedna důležitá věc, a to kolaudace. Až po té si můžete užívat své nové bydlení bez starostí.
Pilný podzim v ES
Letošní podzim v ES bude navzdory krizi doslova plný novinek. Díky pomalejšímu růstu počtu klientů mohla fima o něco více času věnovat rozvoji programů a služeb. „Jsem nadšený z každého vylepšení, které můžeme klientům nabídnout. Celé léto jsme tvrdě pracovali a energie věnovaná na vylepšení bude určitě znát,“ říká David Mencl, ředitel ES.