Moderní architektura XV. – Vila Tugendhat
08.09.2005
Architektonickým skvostem naší republiky je brněnská funkcionalistická Vila Tugendhat, která má dnes již statut Národní kulturní památky a je zapsána v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Elegantní vilu postavil mezi dvěma válkami, v letech 1928 - 1930, na základě zakázky manželů Tugendhatových Ludwig Mies van der Rohe (1886 - 1969), u něhož je pozoruhodné, že neměl přímo vzdělání architekta, jen se tímto povoláním zabýval. Jeho tvorba je nicméně pro dějiny architektury velmi významná, zejména díky principům plynutí a kontinuity prostoru a konceptu "kosti a kůže", který tvořily skeletové konstrukce ze železobetonu obalené křehkými průhlednými stěnami.
Miesova díla také vynikala do detailů propracovaným technickým provedením, funkčností i užitím trvanlivých a vysoce kvalitních materiálů. Za to, jak důležitou kapitolu v dějinách moderní architektury, a zejména funkcionalismu, Miese tvoří, hovoří několik ocenění, kterými se tvůrce mohl pyšnit - získal nejvyšší anglické vyznamenání - Zlatou medailí Royal Institute of British Architects, Medailí svobody amerického prezidenta a několik čestných doktorátů.
Manželé Tugendhatovi, kteří pocházeli z rodin brněnských textilních podnikatelů, měli o svém budoucím bydlišti jen hrubou představu, věděli však, že chtějí prostorný moderní dům jasných a jednoduchých tvarů. Projektantovo přemýšlení o podobě domu do jisté míry ovlivnil také tvar a svažitost pozemku, na kterém byla vila vystavěna.
Dům má tři podlaží, přičemž každé z nich má jiný půdorys i průčelí. Základem budovy je ocelový skelet nesoucí keramické stropy. Hlavní myšlenkou celého prostoru je otevřenost stavby bez hranic. Místo uzavřených místností jde o jednotný celek s možností volného pohybu prostorem, a to i směrem do venkovních prostor.
V suterénu jsou užitkové prostory sloužící s výjimkou fotolaboratoře k hospodářskému a technickému provozu domu. Druhé podlaží neboli přízemí je hlavním podlažím domu a skládá se ze tří částí - hlavní společenské místnosti se zimní zahradou, kuchyně s přípravnou jídel a komorami a místnosti s příslušenstvím pro služební personál. Třetí podlaží, respektive první patro, sestává z haly, několika pokojů, dvou koupelen, šatny a terasy.
Nábytek byl zhotoven speciálně pro vilu, a to zřejmě Miesovou spoluprací s nábytkovými specialisty. Unikátní je technické zázemí domu, které je dodnes plně funkční. Jedná se zejména o bezpečnostní systém, systém ústředního vytápění, který je propojen s klimatizací a regulací vlhkosti vzduchu a plášť stavby, který se otevírá zapuštěním pod podlahu.
Manželé Tugendhatovi ve vile bohužel bydleli jen osm let, na počátku 1. světové války utekli před nacisty do Švýcarska a poté do Venezuely (do zahraničí emigroval i Miese). Následně budova sloužila k všemožným účelům, naštěstí se však ani během války, ani za totalitní éry vila i přes některé necitlivé rekonstrukce nezničila a její původní uspořádání se dochovalo v autentické podobě až do dnešních dnů, kdy se o ni stará Muzeum města Brna.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XIV. - Hotel Internacionál
Moderní architektura XIII. - Janáčkova konzervatoř Ostrava
Moderní architekrura XII. - Dům U Černé Matky Boží
Článek byl zobrazen 8093 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Architekti a projektanti

Ze staré stodoly v Kojetíně vznikl inspirativní rodinný dům, jehož moderní betonová přístavba se stala stavbou roku
V roce 2006 koupil Radek Leskovjan pozemek uprostřed obce Kojetín u Nového Jičína. Na kraji parcely o velikosti 4 300 metrů čtverečních stála na kopci s výhledem do krajiny pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl v roce 2007 obytný ateliér, později přibyla betonová přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem.

Typový projekt rodinného domu se dvěma byty nebo dvojdům?
Při řešení bytové situace již někteří z Vás narazili na otázku, zda se nevyplatí v rámci výstavby rodinného domu, který obvykle nabízí jednu bytovou jednotku postavit tzv. dvojdům. Je ale dvojdům a dům se dvěma byty totéž?

Moderní architektura ve světě XIX. - Zelená architektura
V pražské Galerii Jaroslava Fragnera byl 30. října v nově zrekonstruovaných prostorách odstartován rozsáhlý mezinárodní výstavní projekt s názvem Zelená architektura. Do poloviny prosince si tady můžete prohlédnout čtyři paralelní výstavy věnované nízkoenergetickým, pasivním a ekologickým stavbám.

Moderní architektura VIII. - Ještěd
Už od 18. století vztyčovali lidé na vrcholu Ještědu, který je zřejmě nejznámější dominantou severních Čech a symbolem Liberecka, kříže a pamětní kameny, na přelomu 19. a 20. století tady byla postavena rozhledna s horskou chatou, která později vyhořela.

Kaplický vstoupil do designérské Síně slávy
V pražském Stavovském divadle byly o minulém víkendu uděleny ceny Czech Grand Design. Designérem roku 2008 se stal Jan Čtvrtník, do Síně slávy byl za své dílo uveden nedávno zesnulý architekt Jan Kaplický.

Pilný podzim v ES
Letošní podzim v ES bude navzdory krizi doslova plný novinek. Díky pomalejšímu růstu počtu klientů mohla fima o něco více času věnovat rozvoji programů a služeb. „Jsem nadšený z každého vylepšení, které můžeme klientům nabídnout. Celé léto jsme tvrdě pracovali a energie věnovaná na vylepšení bude určitě znát,“ říká David Mencl, ředitel ES.

Trend v bydlení mladých, tzv. cohousing konečně i v Čechách
Dříve se mladé páry či rodiny stěhovaly především do obrovských několikapatrových panelových komplexů, ale dnes již tato anonymní sídliště příliš nelákají. Mladí lidé čím dál více preferují komornější bydlení. S tím souvisí způsob bydlení zvaný cohousing, který by se dal přeložit jako „blízké sousedské bydlení“.

Moderní architektura ve světě XXIX. - Absolute Towers v Kanadě
Zhruba před měsícem se v Praze konal pátý ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week 2011. Jedním z hostů letošního ročníku byl čínský architekt Ma Yansong. O Praze prohlásil, že mu připadá trochu nudná a tuctová, máme podle něj málo moderních staveb. "Proč je tady jen Tančící dům?" ptal se.