Moderní architektura IV. – Zlatý Anděl
02.05.2005
Na podzim to bude přesně pět let, co byl na frekventované křižovatce na pražském Smíchově slavnostně otevřen obchodně administrativní komplex Zlatý Anděl navržený světově uznávaným architektem Jeanem Nouvelem.
Pražský Anděl je místo, kde to skutečně žije - ne nadarmo sem situovali své příběhy mnozí literáti a filmaři, za všechny jmenujme knihu Anděl Jáchyma Topola a podle ní natočený snímek Anděl Exit režiséra Vladimíra Michálka.
Během několika posledních let tady vznikla vedle komplexu Zlatý anděl také budova Anděl city s multikinem, nákupní centrum Carrefour nebo rozsáhlá stavba Anděl Media Centrum, do níž se nedávno přestěhovalo celé vydavatelství Mafra.
Zlatý Anděl realizoval na křižovatce ulic Nádražní a Plzeňské známý francouzský architekt Jean Nouvel společně s českým ateliérem A 8000. Investorem projektu se stala nizozemská ING Real Estate.
Komplex je tvořen ze čtyř samostatných budov, které se tyčí přímo nad stanicí metra Anděl a jejichž užitná plocha je něco přes 26 tisíc metrů čtverečních. Polovina jsou kancelářské prostory, sedm tisíc metrů čtverečních zabírají prodejní plochy. Významným prvkem je šest metrů široká pasáž, která spojuje andělskou křižovatku s Bozděchovou ulicí a "náměstíčko" oživené stromy.
Hlavní konstrukci stavby tvoří železobeton, vnější plášť je pak tvořen kombinací klasických materiálů se sklem a ocelí. Běžného návštěvníka zřejmě nejvíce zaujme právě vzhled "kabátu" hlavní budovy dynamicky čnící do křižovatky.
Na čelní fasádě je totiž vyobrazena osmnáctimetrová postava anděla z kultovního filmu Wima Wenderse Nebe nad Berlínem, jenž má symbolizovat zrod stavby v místě, kde kdysi stával dům "U Zlatého anděla". Andělské téma doplňují červeným písmem psané úryvky z děl Jaroslava Seiferta, Franze Kafky, Gustava Meyrinka, Jiřího Ortena či Rainera Maria Rilkeho.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura III. - Žižkovská věž
Moderní architektura II. - Podolská vodárna
Moderní architektura I. - Tančící dům
Článek byl zobrazen 11303 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti
Ze staré stodoly v Kojetíně vznikl inspirativní rodinný dům, jehož moderní betonová přístavba se stala stavbou roku
V roce 2006 koupil Radek Leskovjan pozemek uprostřed obce Kojetín u Nového Jičína. Na kraji parcely o velikosti 4 300 metrů čtverečních stála na kopci s výhledem do krajiny pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl v roce 2007 obytný ateliér, později přibyla betonová přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem.
Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Před deseti lety se z do té doby poměrně neznámého přístavního severošpanělského městečka Bilbao stala doslova přes noc turistická atrakce první kategorie. Podél řeky Nervión vyrostla monumentální budova z titanu, skla a vápence, jedná se o jedno z tzv. Guggenheimových muzeí disponujících rozsáhlými sbírkami moderního umění.
Na co se zaměřit při výběru a nákupu pozemku
Každý, kdo se rozhodne pro výstavbu rodinného domu, by měl věnovat velkou pozornost výběru vhodné stavební parcely. I když se to možná nezdá, výběr pozemku je nejdůležitějším a zásadním rozhodnutím v celém procesu výstavby. Vlastnosti daného pozemku totiž výrazně ovlivňují nejen vzhled budoucí stavby, ale také její užitné vlastnosti.
Moderní architektura ve světě X. - Pyramida v pařížském Louvru
Skleněná pyramida dnes patří k pařížskému Louvru stejně neodmyslitelně jako Mona Lisa či přilehlé zahrady Tuileries. Jedenadvacet metrů vysoká a u základny třiatřicet metrů široká stavba, která byla slavnostně otevřena roku 1989, však dodnes vyvolává ostré spory a žhavé diskuse nejen ve Francii.
Ideální rodinný domek pro milovníky velkých prosklených prostor
V malé vesnici na Vysočině nedaleko Jihlavy vyrostl před pár lety útulný rodinný dům, jehož kouzlo spočívá především v nenásilném zasazení konceptu domku do exteriéru, ve velkých prosklených plochách obvodových zdí, v otevřených prostorech, ve využití kvalitních přírodních materiálů s přiznáním jejich přirozených vlastností a barev či v kombinaci nového se starým až starožitným, a to vše se zachováním čisté elegance, decentnosti a vzdušnosti.
Aktivní a energeticky soběstačné domy jsou zcela nezávislé na okolí
Nároky člověka na bydlení jsou rok od roku vyšší. Nejenže chceme bydlet kvalitně, pohodlně a ve zdravém prostředí, chceme také, aby to bylo co nejlevnější. Řešením jsou aktivní a energeticky soběstačné domy, které na svůj provoz nepotřebují odebírat žádnou energii – jednoduše si ji vyrábějí samy.
Moderní architektura I. – Tančící dům
Kdo by neznal Tančící dům, snad nejznámější budovu moderní architektury v Praze. Víte však o této stavbě něco více, třeba co znázorňuje a kdo je jejím autorem?
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Sociolog urbanismu či apoštol moderny. Tak se přezdívalo Le Corbusierovi, původem švýcarskému architektovi, kterého mnozí mylně považují za Francouze, neboť k této zemi sám inklinoval.