Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
21.01.2007
Má nálepku nejluxusnějšího hotelu světa a označuje se jako jediný na celé planetě sedmi hvězdičkami, ač oficiálně mu jich náleží "pouze" pět. V českém překladu zní jeho název Věž Arabů, ale říká se mu také Alláhův prst v Perském zálivu. Řeč je o současném symbolu druhého největšího města Spojených arabských emirátů Dubaje, hotelu Burj Al Arab.
Hotel ve tvaru arabské plachetnice byl slavnostně otevřen 1. prosince 1999 po zhruba šesti letech od zahájení stavebních prací. Budova vysoká 321 metr je doslova synonymem přepychu a skvostem moderní architektury. Unikátní stavba byla postavena podle projektu firmy Atkins Middle East na uměle vytvořeném ostrově, aby nezastiňovala místní drahou pláž. S pevninou je ostrůvek, jehož strmé svahy chrání před vysokými vlnami, spojen 280 metrů dlouhou hrází.
Ladná a elegantní sedmadvacetiposchoďová stavba, která má své místo i Guinessově knize rekordů, je postavena z těch nejdražších a nejkvalitnějších materiálů, to samé platí i o interiérech, z jejichž barev vám budou oči přecházet. Za vše mluví fakt, že k výzdobě hotelu bylo údajně použito na deset tisíc metrů čtverečních plátkového zlata.
Obyčejné pokoje zde nenajdete, nacházejí se tady pouze apartmány. Celkem jich je 202, přičemž nejmenší se rozkládá na 169 metrech čtverečních a ten největší má 780 metrů čtverečních. Z každého apartmánu je výhled na moře, samozřejmostí je klimatizace, lednice s minibarem, plazmová televize, telefon, přístup na internet nebo bezpečnostní trezor. Na snídani chodit nikam nemusíte, neboť každý apartmán disponuje vedle obývací části také jídelním koutem.
Pokud se ovšem rozhodnete třeba povečeřet veřejně, čeká tady na vás hned několik luxusních restaurací. Jedna z nich zavěšená ve výšce 200 metrů nad hladinou Perského zálivu je vyhlídková. Relaxovat pak můžete v bazénu, vířivce či sauně, k dispozici je také soukromá pláž. Všichni hosté Burj Al Arabu mohou využít několika vozů Rolls-Royce nebo BMW i s řidičem k dopravě na letiště či do centra města. Do hotelu se dá doletět dokonce i helikoptérou, neboť zde byla vybudována také přistávací plocha pro vrtulníky. Na tomto heliportu bylo dokonce zahájeno už i několik tenisových turnajů.
Všechen ten přepych ovšem něco stojí. Jedna noc přijde návštěvníka od tisíce za menší apartmány až po 28 000 dolarů za královský apartmán. Také za pouhou prohlídku hotelu se platí, a sice zhruba 50 euro. Údajně se však dá tomuto vstupnímu poplatku vyhnout, když si uděláte telefonickou rezervaci v některé z místních restaurací, kam nakonec na jídlo nedorazíte.
V Dubaji, které ještě před dvaceti lety bylo malým neznámým rybářským městečkem uprostřed nekonečné pouště, dnes musí být neustále všechno nej, Burj Al Arab tady není samozřejmě jedinou moderní stavbou. Architekti se mohou přetrhnout, co nového a dalšího pro bohaté turisty vymyslí. Jedním z posledních výstřelků je například uměle zasněžované lyžařské centrum. Ani to už však místním nestačí, a tak pro boháče chystají další atrakci. Přímo v centru města totiž zřejmě už příští rok vyroste podle návrhu chicagského architekta Adriana Smithe nejvyšší budova světa, mrakodrap Burj Dubaj (Dubajská věž), který by měl měřit závratných 705 metrů. Vedle dalších luxusních hotelových apartmá tady budou také kanceláře, nákupní a zábavní centra i byty.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě V. - Brasília
Moderní architektura ve světě IV. - World Trade Center
Moderní architektura ve světě III. - "Meta-Buildings" Dominiqua Perraulta
Článek byl zobrazen 23621 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti
Dřevěná stavba roku 2012 - Dům v Oboře v CHKO Český les
Sjednotit stavbu domu s okolní krajinou není pro architekty často vůbec jednoduché. A dosáhnout toho, aby se dům a příroda navíc ještě pozitivně ovlivňovali, je mnohdy téměř nemožné. Architektu Domu v Oboře se to však povedlo. Do překrásné krajiny CHKO Český les se mu podařilo citlivě zasadit dům, který uchvacuje nejen svou originální architekturou.
Moderní architektura ve světě XVI. - River Park Bratislava
Dnes se v našem architektonickém seriálu podíváme na zoubek modernímu komplexu, který je teprve ve výstavbě. Jedná se o velkolepý projekt s názvem River Park, který vyrůstá na břehu Dunaje v metropoli našich slovenských sousedů.
Moderní architektura XIII. - Janáčkova konzervatoř Ostrava
Od roku 1996 zdobí ostravskou Českobratrskou ulici v centru Ostravy nový komplex budov Janáčkovy konzervatoře. Rozlehlá budova oranžovohnědé barvy je tvořena historickou školní budovou a novou přístavbou.
Moderní architektura ve světě XIX. - Zelená architektura
V pražské Galerii Jaroslava Fragnera byl 30. října v nově zrekonstruovaných prostorách odstartován rozsáhlý mezinárodní výstavní projekt s názvem Zelená architektura. Do poloviny prosince si tady můžete prohlédnout čtyři paralelní výstavy věnované nízkoenergetickým, pasivním a ekologickým stavbám.
Dřevostavby - rychle, kvalitně a levně
Přesvědčte se na dnech otevřených dveří v Hradci Králové. Společnost MS Haus s.r.o. pořádá v sobotu a v neděli 18 - 19. června 2011 v Hradci Králové - Plotištích dny otevřených dveří, na který srdečně zve nejen ty, kteří mají zájem o dřevostavby, ale i ty kteří ještě o kvalitách dřevostaveb pochybují.
Moderní architektura ve světě XXVII. - Maxxi Muzeum
Letos v dubnu bylo v Římě otevřeno muzeum pro 21. století. Stavbu, která není jen jedním objektem, ale spíše jakýmsi "polem budov", navrhla světoznámá architektka Zaha Hadid. Nedávno za Muzeum nazvané Maxxi získala prestižní Stirlingovu cenu.
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Má nálepku nejluxusnějšího hotelu světa a označuje se jako jediný na celé planetě sedmi hvězdičkami, ač oficiálně mu jich náleží "pouze" pět. V českém překladu zní jeho název Věž Arabů, ale říká se mu také Alláhův prst v Perském zálivu. Řeč je o současném symbolu druhého největšího města Spojených arabských emirátů Dubaje, hotelu Burj Al Arab.
Moderní architektura XIV. - Hotel Internacionál
Neodmyslitelným symbolem pražských Dejvic je hotel Internacionál, který se stal nejen ikonou architektury socialistického realismu a vlajkovou lodí komunistického režimu, ale i ústředním motivem Hřebejkova muzikálu Šakalí léta zasazeného 50. let 20. století.