Moderní architektura XXVII. - Barrandovské terasy
04.04.2006
K nejvýznamnějším objektům funkcionalismu v Čechách patří Barrandovské terasy na stejnojmenné pražské skále. Bohužel během totalitní éry tato chlouba metropole zcela zchátrala a teprve dnes se pracuje na znovuoživení této pozoruhodné dominanty pátého pražského obvodu.
Výletní společenské středisko pro tři tisícovky lidí vzniklo mezi dvěma světovými válkami. S myšlenkou stavby komplexu přišel v roce 1924 otec bývalého prezidenta Václava Havla, kterého v americkém San Franciscu inspiroval restaurační pavilon Cliff House na skále nad Tichým oceánem.
Autorem projektu se stal Havlův dvorní architekt Max Urban, který navrhl také podobu nedalekých filmových ateliérů a urbanistické řešení vilové čtvrti Barrandov. Slavnostní otevření Barrandovských teras se konalo 4. října 1929 a stalo se obrovskou společenskou událostí. V areálu se netrhly dveře, stalo se z něj vyhledávané místo večírků pražské smetánky. Václav Havel na místo dokonce nechal zavést bezplatnou tramvajovou linku.
Terasy sestávaly z rozhledny, velké restaurace, tří rozsáhlých teras a byly ukončeny známým Trilobit barem. Pod skálou pod terasami se pak nacházel plavecký stadion se skokanským můstkem. Proslavil se také funkcionalistický nábytek architektky Kučerové - Záveské, legendou se staly zejména její zahradní stoly a židle. Dodnes se však bohužel nedochoval ani jeden kus z těchto vzácností.
Od roku 1948, kdy komunisté areál znárodnili, začal celý komplex chátrat a upadat. V 50. letech poškodil kus skalního masívu bazén a terasám neprospělo ani časté střídání jejích uživatelů. Dnes jsou proto Barrandovské terasy zcela zdevastované v katastrofálním stavu, částečně také vyhořely a od roku 1997 jsou uzavřeny. To by se ovšem v budoucnu mělo změnit.
Po několika letech porevolučního bezčasí, kdy byl památkově chráněný objekt vrácen v restituci Václavu a Ivanovi Havlovým a následně se dostal do vlastnictví exprezidentovy manželky Dagmar, která jej chtěla zrekonstruovat, ale nakonec jej prodala, to s funkcionalistickou perlou vypadá konečně slibně.
Momentálně se už totiž intenzivně pracuje na rekonstrukci celého objektu za více než 500 milionů korun. Ta by měla navázat na architektonickou, společenskou i estetickou kvalitu místa. Svítí tedy naděje, že by do roka mohla díky brněnské kanceláři Kuba & Pilař - architekti nad Prahou opět zářit jako bílý maják věž vyhlídkové restaurace znovuobnovených, kdysi tak slavných Barrandovských teras.
Autor: efa
Foto: Jakub Vala
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XXVI. - Výstava neznámého, leč významného Waltera Loose
Moderní architektura XXV. – Dům umění Ostrava
Moderní architektura XXIV. - Zastávka v Liberci
Článek byl zobrazen 15640 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura V. - Danube House
Zářnou ukázkou moderní architektury 21. století je kancelářská budova na Rohanském ostrově v pražském Karlíně. První vlaštovka odvážného projektu River City Prague je totiž vedle zajímavého architektonického řešení jednou z prvních ekologických staveb nejen u nás, ale i ve světě.
Pilný podzim v ES
Letošní podzim v ES bude navzdory krizi doslova plný novinek. Díky pomalejšímu růstu počtu klientů mohla fima o něco více času věnovat rozvoji programů a služeb. „Jsem nadšený z každého vylepšení, které můžeme klientům nabídnout. Celé léto jsme tvrdě pracovali a energie věnovaná na vylepšení bude určitě znát,“ říká David Mencl, ředitel ES.
Moderní architektura XVIII. - Jódová sanatoria Klimkovice
V lesnaté krajině na úpatí Nízkého Jeseníku a Oderských vrchů ze západu a s výhledem na panorama Beskyd směrem na východ leží nedaleko Ostravy lázeňský areál Klimkovice. Vedle léčivých účinků místní jodobromové vody jsou sanatoria také unikátním architektonickým dílem.
Bytový projekt Slunečný vrch Jihlava
V klidné části Jihlavy, v Horním Kosově, který se stává jednou z nejdynamičtěji rostoucích oblastí města, vyrůstá bytový projekt Slunečný vrch pro zájemce všech věkových skupin. Z jižní strany bude navazovat na stávající zástavbu bytových domů, z východní strany jej bude lemovat ulice S.K.Neumanna, ze severní strany bude napojen na ulici Buková a konečně ze západní strany naváže na volný prostor v podobě zatravněné plochy.
Bydlení čtenářů - rodinný dům objímající zahradu
Rušná silnice v těsné blízkosti pozemku společně s okrajem sídliště byly hlavními omezujícími prvky, které ovlivnili návrh této stavby. Dům jsme tedy nechali ze strany od silnice obejmout pozemek a tím jsme vytvořili prostornou a klidnou zahradu.
Moderní architektura IX. - Loosova vila
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.
Moderní architektura ve světě IV. - World Trade Center
Před 11. zářím 2001 se určitě našla spousta lidí, která název slavných manhattanských mrakodrapů ani neznala, oním dnem před pěti lety se však vše změnilo. Po teroristických útocích na USA, konkrétně právě na "Dvojčata", která byla součástí Světového obchodního centra, zná zkratku WTC neboli World Trade Center snad každý.
Jak chytře zařídit malý byt? I na 27 m² se dá komfortně žít.
Malý byt vyžaduje především pečlivě rozplánované prostorové řešení s vhodným, a především multifunkčním vybavením, jako je nábytek a úložné prostory. Důležitou roli hraje také použití materiálu barev a doplňků, které mohou prostor opticky zvětšit. Je potřeba brát v potaz, že v případě bytu 1k+k se do jedné místnosti musí vejít kuchyň, ložnice, pracovna i obývací pokoj.