Moderní architektura IX. - Loosova vila
24.06.2005
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.
Vilu nechal postavit pro sebe a svou manželku Miladu významný český podnikatel František Müller, spolumajitel velké domácí stavební firmy Kapsa a Müller, která často zkoušela nové technické metody. Adolf Loos, jemuž zadavatel svěřil návrh projektu, vytvořil dům na základě individuálních potřeb manželského páru - tedy ne pro okolojdoucí, ale pro jeho obyvatele, což je obrovským přínosem této stavby. Loss tak vedle architekta sehrál i roli psychologa.
Uznávaný architekt, který prohlásil, že jde o jeho nejkrásnější dům, je autorem návrhu interiérů včetně svítidel a nábytku, přičemž ztělesnil myšlenky svého "Raumplanu" (= místnosti leží v různých výškových úrovních, které vzájemně propojují schodiště). S realizací celého projektu mu vzhledem k jeho zdravotnímu stavu pomáhal již zmíněný architekt Karel Lhota.
V prostorné vile nechybí obývací pokoj s mramorovými obklady, mahagonová jídelna s kulatým stolem, dámský budoár s japonským dekorem, knihovna, ložnice, šatny, dva dětské pokoje, pracovna či apartmá pro služebnictva. Součástí domu je i terasa, letní jídelna, prádelna, sklepy, kotelna nebo garáž.
Do roku 1948 byl dům obytný, poté však byla Müllerova vila znárodněna a sídlily tady kanceláře SPN a paradoxně i Ústavu marxismu-leninismu. Po sametové revoluci byl Loosův skvost vrácen v restituci dceři Evě, která jej nabídla k prodeji. Objekt nakonec koupil pražský Magistrát, který posléze připravil jeho obnovu, a tak od roku 2000 je vila zrekonstruována a jako národní kulturní památka a muzeum přístupná veřejnosti.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura VIII. - Ještěd
Moderní architektura VII. - Od pomníku k metronomu
Moderní architektura VI. - Baťův mrakodrap
Článek byl zobrazen 17329 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura VII. – Od pomníku k metronomu
Specifickou ikonou české metropole se stal v 50. letech 20. století Stalinův pomník na Letenské pláni. Diskutovaný, nenáviděný a kontroverzní. Dnes místo obřího kolosu shlíží z Letné dolů do centra metronom.
Čeští studenti uspěli s projektem AIR House na soutěži v USA
Může existovat dům, jehož jediným zdrojem energie je Slunce? Ano, může! Veřejnost o tom přesvědčili čeští studenti, kteří navrhli a postavili energeticky soběstačný dům s názvem AIR House. S tímto unikátním domem budoucnosti uspěli dokonce v USA, na prestižní soutěži Solar Decathlon 2013, kde se umístili na třetím místě.
Moderní architektura XVI. - Hundertwasserův dům
Hundertwasserův dům ve Vídni, který patří od svého otevření v roce 1985 k největším návštěvnickým magnetům rakouské metropole, slaví své dvacáté narozeniny.
Moderní architektura IV. – Zlatý Anděl
Na podzim to bude přesně pět let, co byl na frekventované křižovatce na pražském Smíchově slavnostně otevřen obchodně administrativní komplex Zlatý Anděl navržený světově uznávaným architektem Jeanem Nouvelem.
Vinný sklep v domě, nebo v bytě?
Kvalitní vína jsou dnes samozřejmou součástí našeho stolování. Takové víno si vyžaduje péči – a tu mu dnes můžeme snadno dopřát i doma. Bez ohledu na to, zda bydlíme v rodinném domě se sklepem nebo v cihlovém činžáku, kde do sklepa zatéká či ve vysušeném panelovém domě. Jak na to?
Rodinný dům s důmyslným atriem a neobvyklou fasádou
Soudobá architektura rodinného bydlení se ubírá různými směry, od typových objektů, přes urbanistické celky až po zcela originální domy, jejichž autoři se snaží nepodlehnout davovému „šílenství“, respektovat určité kvalitativní zásady a požadavky a prezentovat vlastní, tedy individuální styl práce.
Moderní architektura XXIII. – Hotel Josef
Přímo v centru Prahy vyrostl před více než třemi lety pozoruhodný skvost z dílny Evy Jiřičné, úspěšné české architektky žijící v Londýně, která je autorkou mnoha zásadních budov, jež se zapsaly do dějin moderní architektury. Jedná se o čtyřhvězdičkový Hotel Josef v ulici Rybná 20.
Moderní architektura X. - Regionální centrum Olomouc
Před dvěma lety bylo v Olomouci otevřeno nové kongresové centrum, které se stalo důležitou součástí města i celého kraje, neboť se díky němu nyní ve městě konají některé důležité kongresy, semináře či konference. Pozoruhodná je i architektura celého komplexu.