Moderní architektura VII. – Od pomníku k metronomu
26.05.2005
Specifickou ikonou české metropole se stal v 50. letech 20. století Stalinův pomník na Letenské pláni. Diskutovaný, nenáviděný a kontroverzní. Dnes místo obřího kolosu shlíží z Letné dolů do centra metronom.
Osudy místa na pražské Letné jsou více než zajímavé, pojďme si je tedy přiblížit. Už jen proto, že počátkem května tomu bylo přesně padesát let, co se začala historie "výstavní skříně" pražské pláně psát.
Na 1. máje 1955 bylo na Letné monstrózní Stalinovo sousoší architekta Jiřího Štursy, jeho synovce a manželky a sochaře Otakara Švece slavnostně odhaleno. Vztyčení ojedinělého přes 15 metrů vysokého monumentu socialistického realismu předcházely velkolepé přípravy.
Základní kámen "posvětil" sám prezident Antonín Zápotocký a pro základy byly použity kameny z celého Československa. Pozoruhodným faktem je, že sochař Švec spáchal krátce po dostavění pomníku sebevraždu.
Největší sousoší v republice přezdívané „fronta na maso“, které mělo symbolizovat nepřemožitelnou moc Sovětského svazu a jeho satelitů, vyvolalo velkou nevoli. Všichni jeho odpůrci se však brzy, již po sedmi letech, dočkali jeho stržení. Podstavec zel desítky let prázdnotou, až po revoluci na něm bylo vztyčeno obří kyvadlo, tzv. metronom.
Kyvadlo vyrobila společnost ČKD Racionalizace na objednávku Společnosti pro Československou všeobecnou výstavu. Autorem 25 metrů vysokého metronomu je profesor VŠUP Vratislav Karel Novák. Jeho "srdce" začalo tlouct 15. května 1991.
Mnozí návštěvníci matky měst, zejména turisté, zvídavě hledí vzhůru a pátrají po osudech místa. To každou chvíli jako magnet přitahuje pozornost nejen lidí, ale také médií. Zejména v okamžicích, kdy tady působil rockový klub, vysílání zahájilo pražské Rádio 1, byl zde umístěn diskutovaný předvolební billboard ODS či svítící písmena EU. Nedávno byla přímo na metronomu vztyčena obří reklamní žiletka. Stalo se tak poprvé, co byl objekt využit ke komerčním účelům.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura VI. - Baťův mrakodrap
Moderní architektura V. - Danube House
Moderní architektura IV. - Zlatý Anděl
Článek byl zobrazen 8469 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura ve světě III. -
Třiapadesátiletý Francouz Dominique Perrault patří mezi nejvýraznější světové architekty současnosti. Když se podíváme na mapu jeho děl, jsou roztroušena po celé Evropě a několik jich realizoval v rámci globalizace i v Asii a v Americe bez ohledu na svou státní přislušnost. Jeho nejnovějším projektem jsou tzv. "Meta-Buildings".

Právě vychází nové pokračování katalogu rodinných domů NÁŠ DŮM XXI
V novém vydání naleznete rodinné domy ALICE a MILANO s garantovanou cenou již od 1 milionu. Ceny jsou garantovány realizační firmou po celé ČR. Katalog nabízí dále velký výběr 550 projektů rodinných domů navržených a projektovaných ve 4 energetických standardech (nárocích na spotřebu energie pro vytápění) - Vyhovujícím, Úsporném, Nízkoenergetickém nebo Pasivním.

Moderní architektura ve světě XXX. - Město umění a věd ve Valencii
Španělská Valencie - to jsou nejen úzké uličky historického centra, majestátná katedrála s věží Micalet, gotická brána, módní obchody, burza hedvábí, tržnice či renesanční budova Severního nádraží, ale také moderní architektura. Dosyta si jí užijete ve Městě umění a věd.

Moderní architektura XXI. - Český dům v Malmö
V rámci výstavy European Village (Evropská vesnice), která byla součástí projektu City of Tomorrow (Město zítřka) evropského stavebního veletrhu Bydlení 2001, vyrostla ve švédském Malmö unikátní třípodlažní vila s názvem Český dům.

Moderní architektura XVI. - Hundertwasserův dům
Hundertwasserův dům ve Vídni, který patří od svého otevření v roce 1985 k největším návštěvnickým magnetům rakouské metropole, slaví své dvacáté narozeniny.

Moderní architektura ve světě XVII. - Allianz Arena Mnichov
Sto dvacet tisíc metrů krychlových betonu, dvaadvacet tisíc tun oceli nebo 100 kilometrů kabelů - tak obrovské množství materiálu bylo použito při stavbě fenomenálního fotbalového stadionu v německém Mnichově, který je jedním z nejmodernějších, největších a zároveň i nejdražších stadiónů na světě.

Nebojte se spolupráce s architektem
Stavba domu není jednoduchou a už vůbec ne levnou záležitostí. Pokud se rodina rozhodne pro stavbu či větší rekonstrukci domu, každý z jejich členů má jisté představy o svém koutku. S harmonizaci jednotlivých představ může pomoci architekt.

Moderní architektura XXVII. - Barrandovské terasy
K nejvýznamnějším objektům funkcionalismu v Čechách patří Barrandovské terasy na stejnojmenné pražské skále. Bohužel během totalitní éry tato chlouba metropole zcela zchátrala a teprve dnes se pracuje na znovuoživení této pozoruhodné dominanty pátého pražského obvodu.