Moderní architektura XXIII. - Cheese House v Nitře
11.08.2009
Že jste ještě nikdy neviděli dům, který člověku na první pohled evokuje ementál? Ano, taková budova skutečně existuje. Stojí v centru slovenské Nitry a nese příznačný název Cheese House - Sýrový dům.
Polyfunkční dům vyrostl v Mostné ulici v centru města v proluce mezi dvěma domy mezi dubnem 2007 a letošním lednem. Pod projektem z dílny architektonického studia Barak jsou podepsáni architekti Viktor Šabík a Marek Šumichrast, autoři dalších zajímavých budov stojících nejen v Nitře, ale i v dalších slovenských destinacích. Jedním z nejznámějších počinů dvojice je vedle "sýrového" domu nitranská Městská sportovní hala.
Cheese House, který je útočištěm obchodů, kavárny, kancelářských prostor a v neposlední řadě i dvou bytů se střešními terasami, v jehož srdci se navíc nachází atrium ve tvaru elipsy, disponuje plochou okolo čtrnácti set metrů čtverečních, přičemž zastavěná plocha činí 340 metrů čtverečních. Náklady na výstavbu budovy se vyšplhaly na 1 290 000 EUR, tudíž náklady na metr čtvereční vycházejí na necelou tisícovku EUR, což je zhruba 27 tisíc slovenských korun.
Sám o sobě by asi dům nebyl zvenčí příliš přitažlivý a zajímavý, kdyby jeho součástí nebyla netradiční fasáda z pískovaného akrylátového skla. Právě tento plášť žlutozlaté barvy s elipsovitými otvory, připomínajícími díry v ementálu, dává celému projektu jedinečný ráz.
Díky neotřelému nápadu, kterým se tvůrci vyhnuli nekompromisnímu nařízení památkářů zakazujících jakékoliv nepravoúhlé křivky, polyfunkční dům na první pohled upoutá oko každého kolemjdoucího. Budovu stačí jednou vidět na obrázku, a okamžitě utkví v paměti, přičemž si ji s ničím jiným už nikdy nespletete.
Akrylátové sklo neboli satinovaný plexiglas byl k podobnému účelu použit zcela poprvé. Tvůrci totiž museli najít vhodný průhledný materiál, aby kvůli památkářům bylo přiznáno pravoúhlé řešení vnitřního pláště budovy (čelní stěnu tvoři sklo na ocelových nosnících). Plexiglas bylo nutné nejprve otestovat v různých klimatických podmínkách, neboť jeho výrobci se zdráhali zaručit za bezpečnost při použití materiálu v exteriéru. Studio jej proto měsíc testovalo ve větrném tunelu. Ani samotná montáž "sýrové slupky" pak nebyla jednoduchá, vyrobený plát bylo nutné kvůli převozu rozřezat, na místě znovu smontovat a následné ukotvení k fasádě pak trvalo celé tři dny.
Bohudíky architekti boj s památkáři ani s novým materiálem nevzdali a podařilo se jim prosadit a zrealizovat projekt, který vzbuzuje nadšení nejen u laické veřejnosti, ale i u odborníků. Za vše hovoří už jen nominace na Cenu slovenské komory architektů.
Autor: efa
Foto: www.barak.sk
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XXII. – Mezinárodní cenu má Norská opera
Moderní architektura XXI. - Porsche Museum ve Stuttgartu
Moderní architektura ve světě XX. - Muzeum islámského umění v Kataru
Moderní architektura ve světě XIX. - Zelená architektura
Moderní architektura ve světě XVII. - Allianz Arena Mnichov
Moderní architektura ve světě XVI. - River Park Bratislava
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Článek byl zobrazen 12278 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura XVI. - Hundertwasserův dům
Hundertwasserův dům ve Vídni, který patří od svého otevření v roce 1985 k největším návštěvnickým magnetům rakouské metropole, slaví své dvacáté narozeniny.

Nový katalog projektů rodinných domů NÁŠ DŮM 2023
Vychází 39. vydání katalogu NÁŠ DŮM s podtitulem „700 RODINÝCH DOMŮ“. Katalog, který vychází již více než 26 let, nabízí typové projekty rodinných domů projekční kanceláře Architektonická kancelář Křivka s.r.o. Ta již více než 30 let dodává stavebníkům rodinných domů projektovou dokumentaci.

Moderní architektura XIX. - Oranžérie na Pražském hradě
V květnu 1999 byla na jižní straně Královské zahrady na Pražském hradě slavnostně otevřena čtyři roky budovaná Oranžérie architektky Evy Jiřičné, která nahradila starý zchátralý a rozpadlý skleník

Moderní architektura I. – Tančící dům
Kdo by neznal Tančící dům, snad nejznámější budovu moderní architektury v Praze. Víte však o této stavbě něco více, třeba co znázorňuje a kdo je jejím autorem?

Dům snů – dřevostavba v přímém přenosu
Na počátku reality show Dům snů se deset vybraných soutěžících párů seznámilo s pozemkem i projektem. Netradiční projekt, jehož výsledkem má být luxusní bydlení v hodnotě 13 miliónů korun, se realizoval čtyři měsíce. Odborníci pro ně hned ze startu připravili nelehký úkol. Museli se dohodnout na konečné podobě svého domu snů.

Ideální rodinný domek pro milovníky velkých prosklených prostor
V malé vesnici na Vysočině nedaleko Jihlavy vyrostl před pár lety útulný rodinný dům, jehož kouzlo spočívá především v nenásilném zasazení konceptu domku do exteriéru, ve velkých prosklených plochách obvodových zdí, v otevřených prostorech, ve využití kvalitních přírodních materiálů s přiznáním jejich přirozených vlastností a barev či v kombinaci nového se starým až starožitným, a to vše se zachováním čisté elegance, decentnosti a vzdušnosti.

Nízkoenergetická a pasivní výstavba: nová výzva pro projektanty
Téměř nulová energetická náročnost – od začátku roku 2016 nutnost pro domy veřejné správy se zastavěnou plochou nad 1500 m2, od ledna 2020 potom pro úplně všechny nově vznikající stavby. Stejně jako bude v následujících letech stoupat počet veřejných i soukromých staveb, které budou vyhlášce podléhat, bude stoupat i poptávka po projektantech schopných dodržet podmínky pro nízkoenergetické a pasivní stavby.

Domek v řadové zástavbě – výhoda, či nevýhoda?
Také zvažujete koupi domu v řadové zástavbě? Pak se od ní nenechte odradit žádnými mýty o kompromisech, ani často používaným hanlivým označením „panelák naležato“. Podívejme se racionálně, co lze od takového bydlení očekávat a jaké nám přináší výhody a nevýhody.