Moderní architektura XXVII. - Barrandovské terasy
04.04.2006
K nejvýznamnějším objektům funkcionalismu v Čechách patří Barrandovské terasy na stejnojmenné pražské skále. Bohužel během totalitní éry tato chlouba metropole zcela zchátrala a teprve dnes se pracuje na znovuoživení této pozoruhodné dominanty pátého pražského obvodu.
Výletní společenské středisko pro tři tisícovky lidí vzniklo mezi dvěma světovými válkami. S myšlenkou stavby komplexu přišel v roce 1924 otec bývalého prezidenta Václava Havla, kterého v americkém San Franciscu inspiroval restaurační pavilon Cliff House na skále nad Tichým oceánem.
Autorem projektu se stal Havlův dvorní architekt Max Urban, který navrhl také podobu nedalekých filmových ateliérů a urbanistické řešení vilové čtvrti Barrandov. Slavnostní otevření Barrandovských teras se konalo 4. října 1929 a stalo se obrovskou společenskou událostí. V areálu se netrhly dveře, stalo se z něj vyhledávané místo večírků pražské smetánky. Václav Havel na místo dokonce nechal zavést bezplatnou tramvajovou linku.
Terasy sestávaly z rozhledny, velké restaurace, tří rozsáhlých teras a byly ukončeny známým Trilobit barem. Pod skálou pod terasami se pak nacházel plavecký stadion se skokanským můstkem. Proslavil se také funkcionalistický nábytek architektky Kučerové - Záveské, legendou se staly zejména její zahradní stoly a židle. Dodnes se však bohužel nedochoval ani jeden kus z těchto vzácností.
Od roku 1948, kdy komunisté areál znárodnili, začal celý komplex chátrat a upadat. V 50. letech poškodil kus skalního masívu bazén a terasám neprospělo ani časté střídání jejích uživatelů. Dnes jsou proto Barrandovské terasy zcela zdevastované v katastrofálním stavu, částečně také vyhořely a od roku 1997 jsou uzavřeny. To by se ovšem v budoucnu mělo změnit.
Po několika letech porevolučního bezčasí, kdy byl památkově chráněný objekt vrácen v restituci Václavu a Ivanovi Havlovým a následně se dostal do vlastnictví exprezidentovy manželky Dagmar, která jej chtěla zrekonstruovat, ale nakonec jej prodala, to s funkcionalistickou perlou vypadá konečně slibně.
Momentálně se už totiž intenzivně pracuje na rekonstrukci celého objektu za více než 500 milionů korun. Ta by měla navázat na architektonickou, společenskou i estetickou kvalitu místa. Svítí tedy naděje, že by do roka mohla díky brněnské kanceláři Kuba & Pilař - architekti nad Prahou opět zářit jako bílý maják věž vyhlídkové restaurace znovuobnovených, kdysi tak slavných Barrandovských teras.
Autor: efa
Foto: Jakub Vala
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XXVI. - Výstava neznámého, leč významného Waltera Loose
Moderní architektura XXV. – Dům umění Ostrava
Moderní architektura XXIV. - Zastávka v Liberci
Článek byl zobrazen 15615 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Architekti a projektanti
Nízkoenergetické bydlení v panelech
Znáte sendvič ze dvou dřevoštěpkových desek OSB a polystyrenu zvaný Europanel systems pro výstavbu nízkoenergetických montovaných domů? O stavby a práci s touto jedinečnou konstrukcí je mezi projektanty a architekty čím dál větší zájem a my Vám vysvětlíme proč.
Moderní architektura XVII. - Sazka Arena
Velmi sledovaným objektem moderní architektury se stala před nedávnem víceúčelová hala Sazka Arena. Objekt vznikal od září 2002 do března 2004 na rozhraní pražských Vysočan a Libně v lokalitě bývalé ČKD Lokomotivka, a to zejména kvůli loňskému hokejovému šampionátu.
Studentské projekty 2009/2010
Společnost ŠPINAR – software s.r.o. si vás touto cestou dovoluje oslovit a pozvat vaši školu a vaše studenty k účasti na 4.ročníku soutěže STUDENTSKÉ PROJEKTY 2009/2010.
Bydlení v oblacích
Evropa má další obytný mrakodrap. Ve švédském Malmö vyrostlo za zhruba čtyři a půl roku otáčející se torzo neboli Turning Torso. Nabízí luxusní bydlení v jednom ze sto padesáti bytů a výhled až do dánské Kodaně.
Moderní architektura XIII. - Janáčkova konzervatoř Ostrava
Od roku 1996 zdobí ostravskou Českobratrskou ulici v centru Ostravy nový komplex budov Janáčkovy konzervatoře. Rozlehlá budova oranžovohnědé barvy je tvořena historickou školní budovou a novou přístavbou.
Ledový hotel pro příznivce netradičního bydlení
Dvě stovky kilometrů za Polárním kruhem ve švédské vesničce Jukkasjärvi začal před pár dny, jako tomu je každoročně už patnáct let, vyrůstat hotel z ledu a sněhu. Pokud si myslíte, že se v ledovém království nedá bydlet, jste na omylu.
Moderní architektura ve světě XVII. - Allianz Arena Mnichov
Sto dvacet tisíc metrů krychlových betonu, dvaadvacet tisíc tun oceli nebo 100 kilometrů kabelů - tak obrovské množství materiálu bylo použito při stavbě fenomenálního fotbalového stadionu v německém Mnichově, který je jedním z nejmodernějších, největších a zároveň i nejdražších stadiónů na světě.
Dům snů naruby a zevnitř
Bydlení je základní lidskou potřebou a postavit dům snů není žádná hračka. Je to pořádná honička. Mnohé o tom vypovídá televizní reality show, kterou se zájmem sleduje velká část národa. Soutěž o rodinný dům za 13 milionů nabízí šanci získat luxusní bydlení všem bez rozdílu věku, vzdělání nebo stavu či pohlaví.