Moderní architektura XVIII. - Jódová sanatoria Klimkovice
24.10.2005
V lesnaté krajině na úpatí Nízkého Jeseníku a Oderských vrchů ze západu a s výhledem na panorama Beskyd směrem na východ leží nedaleko Ostravy lázeňský areál Klimkovice. Vedle léčivých účinků místní jodobromové vody jsou sanatoria také unikátním architektonickým dílem.
Lázně jsou rozděleny na komplex A pro dospělé a komplex B pro děti. Jen náklady na stavbu objektu pro dospělé, který vznikal v letech 1992 až 1994, se vyšplhal na 560 milionů korun. Autory architektonického řešení exteriéru a interiérů jsou Vladimir Gleich, Jaroslav Vítek a Dagmar Hořínková.
Na výtvarných dílech (keramické reliéfy a stropní světelné objekty kolonády, fontána, vitráž předsálí, plastika vstupní haly a jiné) se podíleli Svatopluk Kasalý, Pavel Klimoš, manželé Gavlasovi, Miloslav Hořínek či Miroslav Klimeš.
Celý areál je řešen velmi netradičně, jsou zde použity šikmé stěny, zvlněné atiky, různobarevné plochy, doplňky na střechách, nepravidelná, různě tvarovaná okna a další zajímavé a unikátní architektonické prvky.
Cílem objektu je pomocí přívětivého až veselého prostoru vzbudit optimismus pacientů, kteří se zde léčí z neurologických či gynekologických obtíží, problémů pohybového aparátu či chorob cévního systému.
Dílo, které bylo navrženo do soutěže Stavba roku 94, je mnohými považováno za architektonický skvost 3. tisíciletí. Celé prostředí, které je vyhledávaným lázeňským rezortem i řady cizinců, je bezbariérové a vzájemně propojené spojovacími trakty a výtahy. Najdeme tady také bazény, saunu, obchody, klubovny a nechybí zde ani posezení na kolonádě či zahradních terasách.
Autor: efa
Diskuze k článku
Články s podobnou tématikou
Bydlení v oblacích
Moderní architektura XVII. - Sazka Arena
Moderní architektura XVI. - Hundertwasserův dům
Moderní architektura XV. - Vila Tugendhat
Moderní architektura XIV. - Hotel Internacionál
Článek byl zobrazen 12251 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura XXVIII. - Plechový dům v Humpolci
Na velice rušném nároží ulic Mánesova a Na Kasárnách přímo v centru Humpolce vyrostl na miniaturní parcele o rozloze 430 metrů čtverečních netradiční plechový dům. Sám architekt Luděk Rýzner, který v něm bydlí se svou rodinou, i jeho firma OK PLAN, jej nazývají familiérně Plecháč, nezasvěcení mu velmi pohrdavě říkají zrezavělá plechovka.
Moderní architektura IX. - Loosova vila
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.
Nové Zahradní Město
Pravděpodobně největší bytový projekt v České republice vzniká v současné době v ulici Práčská v Praze 10, hned vedle nákupního a zábavního centra Park Hostivař. Jmenuje se Nové Zahradní město a nabídne zhruba 1200 zděných bytů.
Moderní architektura ve světě XX. - Muzeum islámského umění v Kataru
Loni v prosinci otevřelo veřejnosti své brány Muzeum islámského umění v katarském hlavním městě Dauhá. Stupňovitou budovu připomínající svým tvarem pyramidu krále Džosera v egyptské Sakkáře navrhl slavný architekt čínsko-amerického původu Ieoh Ming Pei, který u nás proslul zejména moderní dostavbou pařížského Louvru.
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Sociolog urbanismu či apoštol moderny. Tak se přezdívalo Le Corbusierovi, původem švýcarskému architektovi, kterého mnozí mylně považují za Francouze, neboť k této zemi sám inklinoval.
Moderní architektura ve světě XV. - Londýnská okurka
Londýnské náměstí 30 St Mary Axe a v podstatě celé panorama metropole nad Temží dostalo v květnu 2004 novou dominantu. Zbožňovanou i nenáviděnou "okurku nakládačku", která se tyčí do výšky 180 metrů. Budova z dílny slavného architekta Normana Fostera, kterého můžeme označit za dvorního architekta Londýna, je druhým nejvyšším mrakodrapem ve finančním centru města.
Moderní architektura ve světě XXVIII. - Olympijský velodrom v Londýně
Letní olympijské hry 2012 se nezadržitelně blíží. Jednou z nejvyzdvihovanějších staveb olympijské vesnice je cyklistický velodrom. Budova přezdívaná podle své vizáže "lupínek", "brambůrek" či "Pringle" (podle značky známých chipsů) získala nedávno prestižní cenu Královského institutu britských architektů.
Moderní architektura ve světě XIX. - Zelená architektura
V pražské Galerii Jaroslava Fragnera byl 30. října v nově zrekonstruovaných prostorách odstartován rozsáhlý mezinárodní výstavní projekt s názvem Zelená architektura. Do poloviny prosince si tady můžete prohlédnout čtyři paralelní výstavy věnované nízkoenergetickým, pasivním a ekologickým stavbám.