Vinný sklep v domě, nebo v bytě?
13.09.2007
Kvalitní vína jsou dnes samozřejmou součástí našeho stolování. Takové víno si vyžaduje péči – a tu mu dnes můžeme snadno dopřát i doma. Bez ohledu na to, zda bydlíme v rodinném domě se sklepem nebo v cihlovém činžáku, kde do sklepa zatéká či ve vysušeném panelovém domě. Jak na to?
Od toho tu jsou klimatizované skříně na víno, které lze snadno zabudovat např. do kuchyňské linky, stěny v obývacím pokoji nebo samostatné klimatizační jednotky, které skvěle poslouží třeba v garáži.
Svojí kvalitou jsou vyhlášené výrobky z Francie (inu, vinařská země se pozná). Klimatizované skříně EuroCave si našly cestu na český trh a slouží nejen v gastronomických zařízeních. Stávají se totiž nedílnou součástí bydlení těch, kdo mají víno rádi a rádi se o něj starají. Skříně slouží nejen k uchování vína, ale jsou i typy, které se postarají o doutníky. Mají antivibrační zařízení, sklo s UV filtrem, kvalitní osvětlení… Může jít o solitérní jednotky, ale k mání jsou i náročné sestavy a ušlechtilé dřevo, z něhož jsou vyrobeny, může dokonale doladit vzhled interiéru bytu.
Perfektní klimatizační jednotky zase mohou sloužit ve sklepě či v garáži. Oba způsoby uchovávání mají společnou mj. nízkou energetickou náročnost a hlučnost.
Skříň jako prvotřídní sklípek
Klimatizované skříně mohou být jednozónové, dvouzónové, třízónové či vícezónové. Jednozónová skříň napodobuje klima sklípku, je vždy po ruce při teplotě vnějšího prostředí v rozmezí od 0°C do 35°C. Poskytne vínu ochranu v naprosté temnotě, díky které bude moci během let dozrávat k plnému aroma a harmonické chuti.
Jak pracuje třízónová klimatizovaná skříň? Uprostřed je teplotní zóna s 12°C pro archivaci bílého a červeného vína, nahoře je přihrádka s 18°C pro lahve červeného vína, dole je prostor k chlazení lahví sektu při 6°C. Není problém mít i pro neočekávanou návštěvu něco dobrého a správně vychlazeného.
Vícezónová klimatizovaná skříň má až 10 teplotních zón, jejichž teplotu si sami můžete volit: od 18° C nahoře pro červené víno až k 6°C pro šampaňské dole. Prostě něco pro fajnšmekry - ideální spojení vinného sklepa a stolu.
Elegance, dřevo, kombinace
Klimatizované skříně lze spolu kombinovat do nábytkových stěn, jindy je můžeme mít jako vestavěný nábytek, jež se hodí do každého prostředí - do kuchyňských linek či nejrůznějších pultů. Design je takový, aby se mohly kdykoli postavit samostatně. Některé modely skříní na víno lze jednoduše (a prakticky) kombinovat se skříněmi na sýry a na doutníky. Pohledem dovnitř se potěší oko gurmána a vám se podaří uchovat všechny, i ty nejcennější vlastnosti uvnitř uskladněných pokladů.
Jak mohou skříně vypadat? Možností je nespočet. Masivní ušlechtilé dřevo, dveře z masivního dřeva nebo na přání i izolační dveře z dekorativního kouřového skla s ochranou proti ultrafialovému záření. Běžně skříně. Lze si vybrat jednozónovou či vícezónovou skříň, skříň s barem, s přihrádkou na sklenice, nejrůznějšími typy regálových systémů a přizpůsobit k již pořízenému nábytku. Fantazii se meze nekladou. Samozřejmostí je tichý provoz a nízká energetická náročnost.
Jak skříň pracuje?
U klimatizovaných skříní EuroCave termostaty řídí dvojitý okruh tepla a chladu, jež zajišťuje všechny korekce, které jsou pro zachování stálé teploty nutné. Čidla zaznamenávají všechny změny, které by mohly mít vliv na vnitřní klima skříně - a tím i na víno , či doutníky. Ve skříni dochází k neustálé obnově vzduchu, ten prochází filtrem s aktivním uhlím, a zabezpečována je asi 70% relativní vlhkost vzduchu.
Jak skladovat víno nebo doutníky? Klid ano, světlo ne
Víno a doutníky milují klid, chladno a vlhkost, jejich nepřítelem jsou např. UV-záření, vysoká a nestálá teplota, vibrace. Víno žije a dýchá přes korek a stárne ve vlastních chemických procesech. Doutník si může vůni a čerstvost uchovat jen v přesné vlhkosti.
Kvalita vzduchu ve skladovací místnosti je důležitý faktor pro konzervaci. Musí se bezpodmínečně zajistit konstantní výměna vzduchu odfiltrovaného od škodlivin tak, aby cizí pachy neměly negativní vliv na uskladněné produkty. Uhlíkový filtr stačí měnit jedenkrát ročně.
Změny a vysoké hodnoty teploty jsou pro víno, sýr i doutníky nebezpečné. Víno nesmí stárnout při příliš vysoké teplotě. Rozpínání a stlačování vlivem změn teploty mění množství vína - a to ztrácí svoji organickou vitalitu.
Optimální vlhkost vzduchu je dalším faktorem. Příliš suchý vzduch má za následek vysychání ochranné vlhkosti z vinného korku a doutník vadne jako suchý list. Pokud je příliš vlhko, ničí se etikety a doutník hnije.Ve skříních EuroCave panuje ideální relativní vlhkost vzduchu 70%. Přirozený trvalý přísun vzduchu konzervuje chtěnou kondenzací na vnitřních stěnách korků a na tabákovém listu. Obdrží vlhkost, ale přitom dýchají.
Aby víno mohlo harmonicky stárnout, nesmějí vibrace přerušit chemické procesy molekul. Vibrace způsobují mechanický neklid, který může mít i na ta nejlepší vína fatální dopady.
Skříně jsou proto chráněny proti vibracím - např. regály jsou uloženy na vlastních gumových náraznících a válcích, zajištění je např. u kompresoru. Důležité je uskladnit víno tak, abyste dobře viděli na etikety.Světlo s jeho UV složkou projde dlouhodobě i tím nejtmavší zeleným sklem lahví a vede k oxidaci tanninu. Dveře klimatických skříní světlo nepropouštějí. Klimatizované skříně vnitřní teplotu udrží konstantní, a to i tehdy, pokud teplota vnějšího prostředí dosáhne 35°C.
Klimatizované skříně jsou šité i pro uchovávání a zrání doutníků. Zaručí konstantní teplotu ve vnitřním prostoru, lze ji nastavit v rozmezí mezi 10°C a 17°C. A to i tehdy, když vnější teplota prostředí vystoupí na 35°C.
Ochutnat i ta nejdražší vína - není problém Nekupovat zajíce v pytli u zvláště drahých vín, nebo ochutnat novinky již není problém. Zařízení Vin au Verre umožňuje čepování 4 lahví bílého v teplotě 6-10 st C a 4 lahví červeného v teplotách 15 –19 st C . Víno je přitom uchováváno ve zvláštní atmosféře, která udržuje víno kvalitní po dlouhou dobu.
Klimatizace: do sklípků, sklepů i garáže
Pokud nemáte ve sklípku optimální podmínky pro vaše víno, pomoc je nablízku. Totéž platí, pokud chcete víno skladovat v „obyčejném“ sklepě. A pomocnou ruku najdete i v případě, že pro vaše oblíbené víno nezbývá než vzít zavděk garáží nebo nějakým přístavkem. Jsou tu totiž klimatizační jednotky, které téměř kdekoli zajistí optimální klimatické podmínky pro vinotéku a udrží teplotu v rozmezí od 8° C do 14° C.
Vlhkost vzduchu musí být výš než 50 procent. Příliš nízká vlhkost vede k vysoušení korkových zátek a ty se stávají porézními. Vzduch tak může způsobovat oxidaci vína.
Důležité je větrání – nejlépe pomalé a stálé. Ve vlhkém prostředí s nedostatečným větráním může víno zatuchnout a mohou se vyvinout různé nežádoucí pachy. Klimatizační jednotky EuroCave dokáží i prostředí zvlhčovat, nebo odvlhčovat.
Aby byla naše nabídka kompletní, dodáváme i různé druhy regálů pro skladování. Je to dubový exkluzivní systém Modulotheque , nebo výsuvný regálový systém pro uložení dřevěných přepravek Modulorack.
Do sklepů s větší vlhkostí dodáváme praktické regály Hydroton, které umožňuji sestavit variabilní stěnu včetně výplní rohových prostor, nebo systém CAVO.
Doufáme, že Vás výrobky firmy EuroCave zaujaly a těšíme se na budoucí spolupráci, při které nás můžete kontaktovat na níže uvedených adresách
Kontakt:
MIKA CZ s.r.o.,
Klimatizované skříně na víno a doutníky, regálové systémy
Černovická 2b,
617 00 Brno
Tel: 545 23 45 07
Fax: 545 23 45 08
Web: www.mika.cz
E-mail: info@mika.cz
- PR článek -
Článek byl zobrazen 12786 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Dům připevněný jako ruksak k hostitelskému domu, skládačka z 24 prosklených krychlí nebo dům jako věž převyšující zalesněnou krajinu v Oklahomě. I tak se dá rodinně bydlet. Jedinečnou architektonickou výstavu s názvem Výjimečné domy a podtitulem Alternativa individuálního bydlení máte možnost zhlédnout ještě do této neděle v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v centru Prahy.
Moderní architektura V. - Danube House
Zářnou ukázkou moderní architektury 21. století je kancelářská budova na Rohanském ostrově v pražském Karlíně. První vlaštovka odvážného projektu River City Prague je totiž vedle zajímavého architektonického řešení jednou z prvních ekologických staveb nejen u nás, ale i ve světě.
Dřevostavby - rychle, kvalitně a levně
Přesvědčte se na dnech otevřených dveří v Hradci Králové. Společnost MS Haus s.r.o. pořádá v sobotu a v neděli 18 - 19. června 2011 v Hradci Králové - Plotištích dny otevřených dveří, na který srdečně zve nejen ty, kteří mají zájem o dřevostavby, ale i ty kteří ještě o kvalitách dřevostaveb pochybují.
Trend v bydlení mladých, tzv. cohousing konečně i v Čechách
Dříve se mladé páry či rodiny stěhovaly především do obrovských několikapatrových panelových komplexů, ale dnes již tato anonymní sídliště příliš nelákají. Mladí lidé čím dál více preferují komornější bydlení. S tím souvisí způsob bydlení zvaný cohousing, který by se dal přeložit jako „blízké sousedské bydlení“.
Moderní architektura XXVII. - Barrandovské terasy
K nejvýznamnějším objektům funkcionalismu v Čechách patří Barrandovské terasy na stejnojmenné pražské skále. Bohužel během totalitní éry tato chlouba metropole zcela zchátrala a teprve dnes se pracuje na znovuoživení této pozoruhodné dominanty pátého pražského obvodu.
Moderní architektura XXIII. – Hotel Josef
Přímo v centru Prahy vyrostl před více než třemi lety pozoruhodný skvost z dílny Evy Jiřičné, úspěšné české architektky žijící v Londýně, která je autorkou mnoha zásadních budov, jež se zapsaly do dějin moderní architektury. Jedná se o čtyřhvězdičkový Hotel Josef v ulici Rybná 20.
Moderní architektura XV. – Vila Tugendhat
Architektonickým skvostem naší republiky je brněnská funkcionalistická Vila Tugendhat, která má dnes již statut Národní kulturní památky a je zapsána v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Rozsvícená Cheopsova pyramida nad Ostravou
Model Cheopsovy pyramidy v měřítku 1:1 se nad Ostravou rozhodla vztyčit skupina architektů z Projektstudia. Coby názorná ukázka měřítka a proporcí se tak tento egyptský div světa rozzářil poslední srpnový pátek nad ostravským Masarykovým náměstím. Po dobu jednoho měsíce budou 4 světelné paprsky pyramidu vznášet nad Ostravou.