Moderní architektura XXI. - Český dům v Malmö
17.12.2005
V rámci výstavy European Village (Evropská vesnice), která byla součástí projektu City of Tomorrow (Město zítřka) evropského stavebního veletrhu Bydlení 2001, vyrostla ve švédském Malmö unikátní třípodlažní vila s názvem Český dům.
Realizace stavby architekta Jiřího Suchomela probíhala od března do července 2001 a stála přes 20 milionů korun; pokud by dům byl postaven u nás, vyšel by ovšem o několik milionů levněji. Samotná výstava, na které své představy o rodinném bydlení nabídly i další evropské země, se konala od poloviny května do poloviny září 2001. "Český dům reprezentuje tradice, stylové zvyklosti a progresivní metody stavění," říká o budově Jan Konicar v knize Architektura a stavebnictví České republiky 1992 - 2002.
Hlavní myšlenkou celé akce bylo rozvinout diskusi o stavitelských i architektonických možnostech bydlení v budoucnosti, přičemž byla nastolena také otázka trvale udržitelného rozvoje a využití obnovitelných zdrojů energie. Na pozemku Evropské vesnice tak vyrostlo téměř šest desítek domů různého typu, které nabídly 500 bytových jednotek.
Český dům, který má po dostavění všech objektů jako jediný z nich výhled na moře, investovala, vyprojektovala a postavila firma PSJ Invest. Se svým pojetím domu se ČR zařadila k zemím, které upřednostňují ohleduplnost k životnímu prostředí. Jedná se totiž o nízkoenergetickou budovu z lehkých konstrukcí a recyklovatelných materiálů, jako jsou dřevo, sádra, minerálních vlákna či ocel. Objekt je zároveň velice dobře tepelně odizolován.
Dům má velmi jednoduchý a střízlivý tvar a navazuje na tradice meziválečného funkcionalismu. Jednotlivá podlaží jsou spojena s ocelovým točitým schodištěm. V přízemí najdeme obývací pokoj s kuchyňským koutem, na který navazuje terasa. Ve vyšších patrech jsou ložnice a pracovna. Barvy pokojů jsou spíše ve světlých tónech, barvy v koupelně či šatně jsou více křiklavé. V interiéru najdeme umělecká díla Tomáše Císařovského, Stanislava Diviše a Karla Nepraše.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XX. – Krematorium Brno
Moderní architektura XIX. - Oranžérie na Pražském hradě
Moderní architektura XVIII. - Jódová sanatoria Klimkovice
Bydlení v oblacích
Ledový hotel pro příznivce netradičního bydlení
Článek byl zobrazen 9975 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Architekti a projektanti

Kdo získal titul Stavba roku 2009?
Už posedmnácté se letos utkaly realizované projekty na území ČR o titul Stavba roku, který je každoročně udělen pěti objektům. Letos v klání pětapadesáti přihlášených projektů zvítězily Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, Bytový dům na Topolce, City Park Jihlava, nové spojení pražských nádraží a I. etapa komplexu Classic Business Park.

Vybudování obytného podkroví – snadno a rychle
Podkrovní místnosti mají svůj půvab a romantiku. Atypické prostory, díky šikmým stěnám v podkroví, poskytují zajímavá řešení místností.Pokud se chystáte přeměnit půdní prostor nebo plánujete novostavbu se šikmou střechou, je sádrokarton pro výstavbu podkroví přímo ideální stavební materiál.

Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Symbolem australského Sydney se před zhruba 35 lety stala budova opery. Monumentální stavbu připomínající podle nadšenců vzlétající labuť, obří plachetnici či shluk lastur a podle kritiků souložící želvy nebo rozhádané jeptišky, která do letošního 7. července bojovala s dvacítkou dalších staveb o titul jednoho ze sedmi novodobých divů světa, provází zajímavá a strastiplná historie jejího zrození.

Moderní architektura XVIII. - Jódová sanatoria Klimkovice
V lesnaté krajině na úpatí Nízkého Jeseníku a Oderských vrchů ze západu a s výhledem na panorama Beskyd směrem na východ leží nedaleko Ostravy lázeňský areál Klimkovice. Vedle léčivých účinků místní jodobromové vody jsou sanatoria také unikátním architektonickým dílem.

Moderní architektura III. - Žižkovská věž
Neoddiskutovatelnou dominantou Prahy 3 je Žižkovská televizní věž. Stavba ve stylu high-tech, která vznikala v letech 1985 až 1992, ve své době vyvolala řadu rozporuplných reakcí, částečně korespondujících se změnou režimu.

Aktivní a energeticky soběstačné domy jsou zcela nezávislé na okolí
Nároky člověka na bydlení jsou rok od roku vyšší. Nejenže chceme bydlet kvalitně, pohodlně a ve zdravém prostředí, chceme také, aby to bylo co nejlevnější. Řešením jsou aktivní a energeticky soběstačné domy, které na svůj provoz nepotřebují odebírat žádnou energii – jednoduše si ji vyrábějí samy.

Moderní architektura ve světě XIX. - Zelená architektura
V pražské Galerii Jaroslava Fragnera byl 30. října v nově zrekonstruovaných prostorách odstartován rozsáhlý mezinárodní výstavní projekt s názvem Zelená architektura. Do poloviny prosince si tady můžete prohlédnout čtyři paralelní výstavy věnované nízkoenergetickým, pasivním a ekologickým stavbám.

Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Jméno Jana Kaplického je nyní po letech přehlížení skloňováno ve všech českých médiích. V rodné zemi nedoceněný tvůrce, který nedávno vyhrál soutěž na stavbu nové Národní knihovny v Praze, je ve světě považován už léta za jednoho z nejlepších a nejprogresivnějších architektů. Jednou z nejznámějších staveb jeho londýnského ateliéru Future Systems je obchodní dům Selfridges v britském Birminghamu. Pojďme si jeho slavné dílo malinko přiblížit.