Moderní architektura ve světě XXVIII. - Olympijský velodrom v Londýně
17.10.2011
Letní olympijské hry 2012 se nezadržitelně blíží. Jednou z nejvyzdvihovanějších staveb olympijské vesnice je cyklistický velodrom. Budova přezdívaná podle své vizáže "lupínek", "brambůrek" či "Pringle" (podle značky známých chipsů) získala nedávno prestižní cenu Královského institutu britských architektů.
Stroze elegantní tvar haly byl podle architektonického studia Hopkins Architects inspirován přímo jízdními koly. Bicykl je totiž podle ateliéru "důmyslným ergonomickým objektem vypilovaným k nedostižné efektivitě". Právě kreativní design jízdního kola chtěli architekti manifestovat i na samotné budově. Dominantní střecha "chipsu" působí velice dynamicky, stejně jako cyklistika.
Velodrom, který disponuje plochou 21 700 metrů čtverečních a pojme šest tisícovek diváků, klade velký důraz na šetrný přístup k přírodě. Vyřešeno je hospodaření s vodou, jež je sbírána z povrchu střechy, větrání je zajištěno prouděním vzduchu zespoda pod sedadly a využito bude také přirozené světlo, které bude dovnitř během dne proudit střešními světlíky a proskleným pásem vedoucím po obvodu budovy. Střecha zároveň díky světlé barvě brání přehřátí vnitřního prostoru.
Základem svatostánku cyklistických dráhových závodů je lehká ocelová konstrukce parabolického tvaru, které uvnitř chybějí podpěry, takže divákům nebude vadit ve výhledu žádná překážka, ať budou sedět kdekoliv. Zvenku je konstrukce obložena dřevěnými prkny z červeného cedru. Uvnitř bylo naopak použito dřevo borovice sibiřské, konkrétně na dráhu, která je údajně nejrychlejší na světě. Je sestavena z prken dlouhých pět až šest metrů a širokých čtyři centimetry, které jsou dohromady dlouhé 56 kilometrů. Tým šestadvaceti tesařů na dráze podle agentury AP pracoval osm týdnů a použili prý přitom 350 tisíc hřebíků.
Ateliér Hopkins Architects vyhrál soutěž na postavení stadionu v roce 2007. S řešením haly studiu radil údajně i známý cyklistický závodník Chris Hoy. V únoru 2009 byly zahájeny stavební práce a letos byl, už rok a půl před zahájením největšího sportovního svátku, jeden z prvních olympijských kolosů dokončen. Vedle velodromu a sousedního Veloparku, který nabídne další cyklistické stezky nebo překážkové dráhy, nechybí v olympijském parku nový, chytře řešený Olympijský stadion z kuchyně studia Populous, informační centrum ve tvaru olympijských kruhů z dílny portugalských architektů či plavecký stadion připomínající vlnu na hladině navržený Zahou Hadid.
Autor: efa
Foto: www.hopkins.co.uk
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě XXVIII. - Olympijský velodrom v Londýně
Moderní architektura ve světě XXVI. - Muzeum Liaunig
Moderní architektura ve světě XXV. - Centrum mládeže u Madridu
Moderní architektura ve světě XXIV. - Kunsthaus Graz
Moderní architektura XXIII. - Cheese House v Nitře
Moderní architektura XXII. – Mezinárodní cenu má Norská opera
Moderní architektura XXI. - Porsche Museum ve Stuttgartu
Moderní architektura ve světě XX. - Muzeum islámského umění v Kataru
Článek byl zobrazen 10276 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Dům připevněný jako ruksak k hostitelskému domu, skládačka z 24 prosklených krychlí nebo dům jako věž převyšující zalesněnou krajinu v Oklahomě. I tak se dá rodinně bydlet. Jedinečnou architektonickou výstavu s názvem Výjimečné domy a podtitulem Alternativa individuálního bydlení máte možnost zhlédnout ještě do této neděle v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v centru Prahy.
Dřevěná stavba roku 2012 - Dům v Oboře v CHKO Český les
Sjednotit stavbu domu s okolní krajinou není pro architekty často vůbec jednoduché. A dosáhnout toho, aby se dům a příroda navíc ještě pozitivně ovlivňovali, je mnohdy téměř nemožné. Architektu Domu v Oboře se to však povedlo. Do překrásné krajiny CHKO Český les se mu podařilo citlivě zasadit dům, který uchvacuje nejen svou originální architekturou.
Moderní architektura ve světě XVI. - River Park Bratislava
Dnes se v našem architektonickém seriálu podíváme na zoubek modernímu komplexu, který je teprve ve výstavbě. Jedná se o velkolepý projekt s názvem River Park, který vyrůstá na břehu Dunaje v metropoli našich slovenských sousedů.
Moderní architektura I. – Tančící dům
Kdo by neznal Tančící dům, snad nejznámější budovu moderní architektury v Praze. Víte však o této stavbě něco více, třeba co znázorňuje a kdo je jejím autorem?
Na co se zaměřit při výběru a nákupu pozemku
Každý, kdo se rozhodne pro výstavbu rodinného domu, by měl věnovat velkou pozornost výběru vhodné stavební parcely. I když se to možná nezdá, výběr pozemku je nejdůležitějším a zásadním rozhodnutím v celém procesu výstavby. Vlastnosti daného pozemku totiž výrazně ovlivňují nejen vzhled budoucí stavby, ale také její užitné vlastnosti.
Moderní architektura XXVIII. - Plechový dům v Humpolci
Na velice rušném nároží ulic Mánesova a Na Kasárnách přímo v centru Humpolce vyrostl na miniaturní parcele o rozloze 430 metrů čtverečních netradiční plechový dům. Sám architekt Luděk Rýzner, který v něm bydlí se svou rodinou, i jeho firma OK PLAN, jej nazývají familiérně Plecháč, nezasvěcení mu velmi pohrdavě říkají zrezavělá plechovka.
Moderní architektura XXII. – Mezinárodní cenu má Norská opera
Budova Norské národní opery a baletu se stala vítězem ceny Evropské unie pro současnou architekturu - Mies van der Rohe Award 2009. Operní budova v Oslu, která připomíná kru vynořující se z fjordu, je dílem architektonického studia Snøhetta.
Bytový projekt Slunečný vrch Jihlava
V klidné části Jihlavy, v Horním Kosově, který se stává jednou z nejdynamičtěji rostoucích oblastí města, vyrůstá bytový projekt Slunečný vrch pro zájemce všech věkových skupin. Z jižní strany bude navazovat na stávající zástavbu bytových domů, z východní strany jej bude lemovat ulice S.K.Neumanna, ze severní strany bude napojen na ulici Buková a konečně ze západní strany naváže na volný prostor v podobě zatravněné plochy.