Moderní architektura XV. – Vila Tugendhat
08.09.2005
Architektonickým skvostem naší republiky je brněnská funkcionalistická Vila Tugendhat, která má dnes již statut Národní kulturní památky a je zapsána v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Elegantní vilu postavil mezi dvěma válkami, v letech 1928 - 1930, na základě zakázky manželů Tugendhatových Ludwig Mies van der Rohe (1886 - 1969), u něhož je pozoruhodné, že neměl přímo vzdělání architekta, jen se tímto povoláním zabýval. Jeho tvorba je nicméně pro dějiny architektury velmi významná, zejména díky principům plynutí a kontinuity prostoru a konceptu "kosti a kůže", který tvořily skeletové konstrukce ze železobetonu obalené křehkými průhlednými stěnami.
Miesova díla také vynikala do detailů propracovaným technickým provedením, funkčností i užitím trvanlivých a vysoce kvalitních materiálů. Za to, jak důležitou kapitolu v dějinách moderní architektury, a zejména funkcionalismu, Miese tvoří, hovoří několik ocenění, kterými se tvůrce mohl pyšnit - získal nejvyšší anglické vyznamenání - Zlatou medailí Royal Institute of British Architects, Medailí svobody amerického prezidenta a několik čestných doktorátů.
Manželé Tugendhatovi, kteří pocházeli z rodin brněnských textilních podnikatelů, měli o svém budoucím bydlišti jen hrubou představu, věděli však, že chtějí prostorný moderní dům jasných a jednoduchých tvarů. Projektantovo přemýšlení o podobě domu do jisté míry ovlivnil také tvar a svažitost pozemku, na kterém byla vila vystavěna.
Dům má tři podlaží, přičemž každé z nich má jiný půdorys i průčelí. Základem budovy je ocelový skelet nesoucí keramické stropy. Hlavní myšlenkou celého prostoru je otevřenost stavby bez hranic. Místo uzavřených místností jde o jednotný celek s možností volného pohybu prostorem, a to i směrem do venkovních prostor.
V suterénu jsou užitkové prostory sloužící s výjimkou fotolaboratoře k hospodářskému a technickému provozu domu. Druhé podlaží neboli přízemí je hlavním podlažím domu a skládá se ze tří částí - hlavní společenské místnosti se zimní zahradou, kuchyně s přípravnou jídel a komorami a místnosti s příslušenstvím pro služební personál. Třetí podlaží, respektive první patro, sestává z haly, několika pokojů, dvou koupelen, šatny a terasy.
Nábytek byl zhotoven speciálně pro vilu, a to zřejmě Miesovou spoluprací s nábytkovými specialisty. Unikátní je technické zázemí domu, které je dodnes plně funkční. Jedná se zejména o bezpečnostní systém, systém ústředního vytápění, který je propojen s klimatizací a regulací vlhkosti vzduchu a plášť stavby, který se otevírá zapuštěním pod podlahu.
Manželé Tugendhatovi ve vile bohužel bydleli jen osm let, na počátku 1. světové války utekli před nacisty do Švýcarska a poté do Venezuely (do zahraničí emigroval i Miese). Následně budova sloužila k všemožným účelům, naštěstí se však ani během války, ani za totalitní éry vila i přes některé necitlivé rekonstrukce nezničila a její původní uspořádání se dochovalo v autentické podobě až do dnešních dnů, kdy se o ni stará Muzeum města Brna.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XIV. - Hotel Internacionál
Moderní architektura XIII. - Janáčkova konzervatoř Ostrava
Moderní architekrura XII. - Dům U Černé Matky Boží
Článek byl zobrazen 7880 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura XX. – Krematorium Brno
Mezi dvěma světovými válkami vzniklo v Brně mnoho pozoruhodných staveb moderní architektury, mezi nimi i několik objektů architekta Ernsta Wiesnera. Jednou z nich je i monumentální stavba Krematoria.
Bydlení čtenářů - rodinný dům s okem do hor
Lokalita, ve které se nachází tento dům, leží v údolí Beskyd pod masivem Radhoště. V okolí v současné době probíhá výstavba nových rodinných domů, zhruba na polovině parcel již stojí hotové domy. Je zde krásný výhled do okolí na horské masivy Beskyd.
Moderní architektura ve světě XV. - Londýnská okurka
Londýnské náměstí 30 St Mary Axe a v podstatě celé panorama metropole nad Temží dostalo v květnu 2004 novou dominantu. Zbožňovanou i nenáviděnou "okurku nakládačku", která se tyčí do výšky 180 metrů. Budova z dílny slavného architekta Normana Fostera, kterého můžeme označit za dvorního architekta Londýna, je druhým nejvyšším mrakodrapem ve finančním centru města.
VyVolení & Big Brother: Život v luxusní kleci
Český národ má novou zábavu - sleduje po večerech soutěžící reality show VyVolení a Big Brother, kteří se dobrovolně nechali zavřít na tři měsíce do luxusního domu. Je však život v něm opravdu tak báječný, pohodlný a luxusní? A neohrožuje zdraví?
Moderní architektura XI. – Divadlo loutek Ostrava
V 90. letech vyrostlo v Ostravě několik architektonicky velice zajímavých budov. Jednou z nich je také Divadlo loutek na Černé louce, které získalo titul Dům roku 1999.
Moderní architektura XXI. - Porsche Museum ve Stuttgartu
Německé město Stuttgart je pro mnohé synonymem světa automobilů. Právě tady - na místě, kde už před sedmi desítkami let vznikaly první návrhy luxusních sportovních vozů - byla poslední lednový den letošního roku otevřena stálá expozice všech slavných modelů Porsche.
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Dům připevněný jako ruksak k hostitelskému domu, skládačka z 24 prosklených krychlí nebo dům jako věž převyšující zalesněnou krajinu v Oklahomě. I tak se dá rodinně bydlet. Jedinečnou architektonickou výstavu s názvem Výjimečné domy a podtitulem Alternativa individuálního bydlení máte možnost zhlédnout ještě do této neděle v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v centru Prahy.
Nový stavební zákon a projekty rodinných domů
Od 1. 7. 2024 začal platit nový stavební zákon. Zavedených změn je celá řada, zaměřili jsme se na ty, které se týkají projektování novostaveb typových a individuálních rodinných domů.