Moderní architektura XXI. - Český dům v Malmö
17.12.2005
V rámci výstavy European Village (Evropská vesnice), která byla součástí projektu City of Tomorrow (Město zítřka) evropského stavebního veletrhu Bydlení 2001, vyrostla ve švédském Malmö unikátní třípodlažní vila s názvem Český dům.
Realizace stavby architekta Jiřího Suchomela probíhala od března do července 2001 a stála přes 20 milionů korun; pokud by dům byl postaven u nás, vyšel by ovšem o několik milionů levněji. Samotná výstava, na které své představy o rodinném bydlení nabídly i další evropské země, se konala od poloviny května do poloviny září 2001. "Český dům reprezentuje tradice, stylové zvyklosti a progresivní metody stavění," říká o budově Jan Konicar v knize Architektura a stavebnictví České republiky 1992 - 2002.
Hlavní myšlenkou celé akce bylo rozvinout diskusi o stavitelských i architektonických možnostech bydlení v budoucnosti, přičemž byla nastolena také otázka trvale udržitelného rozvoje a využití obnovitelných zdrojů energie. Na pozemku Evropské vesnice tak vyrostlo téměř šest desítek domů různého typu, které nabídly 500 bytových jednotek.
Český dům, který má po dostavění všech objektů jako jediný z nich výhled na moře, investovala, vyprojektovala a postavila firma PSJ Invest. Se svým pojetím domu se ČR zařadila k zemím, které upřednostňují ohleduplnost k životnímu prostředí. Jedná se totiž o nízkoenergetickou budovu z lehkých konstrukcí a recyklovatelných materiálů, jako jsou dřevo, sádra, minerálních vlákna či ocel. Objekt je zároveň velice dobře tepelně odizolován.
Dům má velmi jednoduchý a střízlivý tvar a navazuje na tradice meziválečného funkcionalismu. Jednotlivá podlaží jsou spojena s ocelovým točitým schodištěm. V přízemí najdeme obývací pokoj s kuchyňským koutem, na který navazuje terasa. Ve vyšších patrech jsou ložnice a pracovna. Barvy pokojů jsou spíše ve světlých tónech, barvy v koupelně či šatně jsou více křiklavé. V interiéru najdeme umělecká díla Tomáše Císařovského, Stanislava Diviše a Karla Nepraše.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XX. – Krematorium Brno
Moderní architektura XIX. - Oranžérie na Pražském hradě
Moderní architektura XVIII. - Jódová sanatoria Klimkovice
Bydlení v oblacích
Ledový hotel pro příznivce netradičního bydlení
Článek byl zobrazen 9696 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura VIII. - Ještěd
Už od 18. století vztyčovali lidé na vrcholu Ještědu, který je zřejmě nejznámější dominantou severních Čech a symbolem Liberecka, kříže a pamětní kameny, na přelomu 19. a 20. století tady byla postavena rozhledna s horskou chatou, která později vyhořela.
Moderní architektura ve světě III. -
Třiapadesátiletý Francouz Dominique Perrault patří mezi nejvýraznější světové architekty současnosti. Když se podíváme na mapu jeho děl, jsou roztroušena po celé Evropě a několik jich realizoval v rámci globalizace i v Asii a v Americe bez ohledu na svou státní přislušnost. Jeho nejnovějším projektem jsou tzv. "Meta-Buildings".
Moderní architektura V. - Danube House
Zářnou ukázkou moderní architektury 21. století je kancelářská budova na Rohanském ostrově v pražském Karlíně. První vlaštovka odvážného projektu River City Prague je totiž vedle zajímavého architektonického řešení jednou z prvních ekologických staveb nejen u nás, ale i ve světě.
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Symbolem australského Sydney se před zhruba 35 lety stala budova opery. Monumentální stavbu připomínající podle nadšenců vzlétající labuť, obří plachetnici či shluk lastur a podle kritiků souložící želvy nebo rozhádané jeptišky, která do letošního 7. července bojovala s dvacítkou dalších staveb o titul jednoho ze sedmi novodobých divů světa, provází zajímavá a strastiplná historie jejího zrození.
Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Před deseti lety se z do té doby poměrně neznámého přístavního severošpanělského městečka Bilbao stala doslova přes noc turistická atrakce první kategorie. Podél řeky Nervión vyrostla monumentální budova z titanu, skla a vápence, jedná se o jedno z tzv. Guggenheimových muzeí disponujících rozsáhlými sbírkami moderního umění.
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Dům připevněný jako ruksak k hostitelskému domu, skládačka z 24 prosklených krychlí nebo dům jako věž převyšující zalesněnou krajinu v Oklahomě. I tak se dá rodinně bydlet. Jedinečnou architektonickou výstavu s názvem Výjimečné domy a podtitulem Alternativa individuálního bydlení máte možnost zhlédnout ještě do této neděle v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v centru Prahy.
Moderní architektura ve světě X. - Pyramida v pařížském Louvru
Skleněná pyramida dnes patří k pařížskému Louvru stejně neodmyslitelně jako Mona Lisa či přilehlé zahrady Tuileries. Jedenadvacet metrů vysoká a u základny třiatřicet metrů široká stavba, která byla slavnostně otevřena roku 1989, však dodnes vyvolává ostré spory a žhavé diskuse nejen ve Francii.
Ze staré stodoly v Kojetíně vznikl inspirativní rodinný dům, jehož moderní betonová přístavba se stala stavbou roku
V roce 2006 koupil Radek Leskovjan pozemek uprostřed obce Kojetín u Nového Jičína. Na kraji parcely o velikosti 4 300 metrů čtverečních stála na kopci s výhledem do krajiny pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl v roce 2007 obytný ateliér, později přibyla betonová přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem.